Zahmlievajú. Boja sa zodpovednosti. Vojsko je v katastrofálnom stave, myslí si analytik o priznaní ministerstva

8. 12. 2017 18:22

Ministerstvo obrany ukončilo fyzickú inventarizáciu zásob munície vo svojich skladoch, ktorá sa v takejto forme na Slovensku uskutočnila vôbec po prvýkrát. Rezortu obrany chýbajú granáty, RPG–75 a viac ako 200 000 kusov nábojov. K celej záležitosti sa vyjadrili aj bezpečnostní analytici Jaroslav Naď a Juraj Zábojník. „Nechcú priznať chybu, boja sa zodpovednosti. Je to určite zahmlievanie,“ zaznelo.

Zahmlievajú. Boja sa zodpovednosti. Vojsko je v katastrofálnom stave, myslí si analytik o priznaní ministerstva
Foto: TASR
Popis: Minister obrany Peter Gajdoš, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Milan Maxim a riaditeľ Vojenskej polície Michal Migát
reklama

Po vykonaní kontroly rezort obrany zistil, že v skladoch mu chýba 80 ručných granátov RG-F1, 11 protitankových granátov RPG-75, 40 ručných granátov URG-86, šesť nábojov do pancierovky, jeden náboj do BVP, viac ako 200 000 kusov nábojov 5,6–Long a stovky ďalších druhov nábojov.

Prijal som disciplinárne opatrenia voči celkom 28 osobám, ale prípad sa stále rieši. Z toho je 15 profesionálnych vojakov a 13 zamestnancov," povedal Milan Maxim, náčelník generálneho štábu. Konkrétne išlo o odvolanie z funkcií, peňažné tresty, odobranie osobných príplatkov či dokonca výpovede.

Viac sme o tom písali TU.

Mali to už spraviť dávno, myslí si Naď

Parlamentné listy sa zaujímali aj o názor odborníkov z bezpečnostnej oblasti.

„Oceňujem, že rezort obrany konečne zrealizoval komplexnú inventarizáciu. Mala byť už naozaj realizovaná veľmi dávno,“ podotkol bývalý vedúci sekcie obrany Stálej delegácie SR pri NATO Jaroslav Naď. Systémové opatrenia sú podľa neho navrhované rozumne, hoci osobne by privítal realizáciu čím väčšieho počtu automatizovaných logistických procesov s minimálnym priestorom na ľudské zlyhania.

„Verím, že ministerstvo obrany pri ďalších opatreniach na zvýšenie bezpečnosti muničných skladov už bude akceptovať aj v minulosti nevyužité návrhy od našich spojencov,“ dodal s tým, že inventarizačné zistenia je potrebné reflektovať aj na rozhodnutia v súvislosti so zbavením sa veľkého množstva už nepotrebného materiálu.

Mne sa to celé nezdá. Kde bol Gajdoš doteraz? Nechcú priznať chybu

Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník však nechápe, že keď už raz médiá prinesú informáciu, čo sa stalo a prezentujú, že zmizlo 15 odpaľovacích zariadení, ako môže rezort rozprávať, že všetko je v poriadku a došlo k nejakým chybám.

„Nie som sudca ani prokurátor, ani orgán činný v trestnom konaní, aby som zisťoval, či to je pravda alebo nie. Ale prečo potom odvolali 28 pracovníkov z funkcií? Je to celé také nečisté a zahmlievajúce, že naozaj by mali nastúpiť nezávislí odborníci a povedať, aká je pravda. A či náhodou nezmizlo ešte viac, ako je prezentované médiami, alebo to je naozaj len kačica. Ale mne sa to celé nezdá,“ konštatoval.

Zábojník kritizoval tiež to, že minister obrany Peter Gajdoš priznal chybu, že objekty chránila súkromná SBS-ka. „Kde bol doteraz? Bol na najvyššej pozícii v rámci riadiacich štruktúr ministerstva obrany. Ja nechápem, o čom to celé je. Nechcú priznať chybu, boja sa zodpovednosti. Je to určite zahmlievanie,“ nazdáva sa analytik, pričom ak naozaj podľa neho zmizli odpaľovacie zariadenia do ručných protitankových granátov, ktoré rozbijú 15- až 20-tonový pancier tankovej veže, dokážu určite spôsobiť značné následky v objektoch alebo na miestach, kde sa zhromažďujú občania.

„Ak niekto teraz bude hovoriť, že to tak nie je, kto hovorí pravdu, kto klame? Už sme sa dostali do takého štádia, že keď médiá na niečo upozornia a je to pravda, tak už je taká arogantnosť ľudí v politike, že jednoducho povedia niečo iné, ako je pravda alebo povedia, že to nie je pravda, je to vymyslené,“ popisuje jav označovaný aj termínom postfaktuálna doba.

„Mne to je už celé smiešne, je to trápne, pretože nie je to prvý prípad a už dávno mali muničné sklady chrániť pracovníci ministerstva obrany. Naše vojsko je v katastrofálnom stave, to vidíme aj na tom, ako sa hrdo hlásia k obrannej povinnosti. Nikto nechce ísť do armády, prečo? Treba si tu dať nie jeden otáznik, ale niekoľko,“ zhrnul analytik svoje pocity.

Vojenské sklady mali podľa neho strážiť profesionálni vojaci aj predtým. „Nikdy ich nemali chrániť pracovníci súkromnej bezpečnostnej služby, pretože viem, akí ľudia tam pracujú, akých ľudí zamestnávajú, za aké peniaze. Od takéhoto človeka dostanem nie jeden granát alebo jedenásť odpaľovacích zariadení, ale vyberiem celý sklad,“ nešetril Zábojník kritikou na adresu súkromných bezpečnostných služieb.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Milan Maxim, Zdroj: TASR

Každá krádež má opodstatnenie, myslí si Zábojník

Neskoro na zmenu opatrení však podľa neho nie je. „Neskoro by bolo, keby sme mali prázdne sklady a nebolo tam už nič, čo by mohlo ohroziť ľudstvo alebo pomôcť teroristom ako zbraň proti obyvateľstvu či ich cieľom. Nie je neskoro, pokiaľ sa to zodpovedne vyšetrí a nezostane to len pri odvolaní týchto ľudí z funkcií, ale budú vyšetrovaní a musí sa nájsť páchateľ, kto tie zbrane predal a kde bola konečná zastávka, kto bol cieľovou skupinou a na aké účely to išlo,“ poznamenal s tým, že ak to nebude vyšetrené, táto krajina nefunguje.

„Nad tým by sa mali zamyslieť najvyšší predstavitelia štátu – vláda, výkonná moc aj poslanci a mali by okamžite iniciovať zmeny. A, samozrejme, aj národ,“ dodal.

Za vzniknutú situáciu je podľa neho zodpovedná politická strana, ktorá nominovala najvyšších predstaviteľov, minister, ktorý si dosadil svojich ľudí, a ďalší vysokopostavení úradníci.

„Ak ich tam nedosadil, ak ich tam dosadzovali nejaké záujmové skupiny, tak nech si to zodpovedajú, nech si toto maslo na hlave zotrú sami. Pretože som v silových rezortoch roky pracoval, stále tvrdím, že by tam mali ľudia robiť na základe svojho talentu a nie predstieranej inteligencie. Potom absolútne nič nevedia alebo tam prišli len robiť obchody, ale nevidia za horizont toho, čo sa môže stať, ak sa rozkráda majetok,“ upozornil Zábojník prízvukujúc, že nejde o kopu krmiva na družstve, ale zbrane hromadného ničenia a ak sa sa niečo stane a potom sa medzinárodným vyšetrovaním zistí, že tie odpaľovacie systémy pochádzali zo slovenských skladov a zabili niekoľko ľudí, tak by za to mali niesť neskutočné následky a vyvodiť zodpovednosť voči niektorým ľuďom.

Zábojník si myslí, že sú zodpovední od politickej strany, od ministra, tam je generálnych riaditeľov, je tam generálny tajomník, bývalý vedúci úradu, rad-radom všetci, pričom to, že odvolali vrátnikov, nepovažuje za zmenu.

„Každá krádež má opodstatnenie, za všetkým je biznis alebo nejaký účel. Takéto zbrane a systémy nemiznú zo skladov len tak, aby ich mal niekto zakopané v zemi alebo skryté v stodole pod slamou a tešil sa z nich ako z nejakého darčeka pod vianočným stromčekom. Čiže musí dosť k zodpovednému, cieľavedomému vyšetrovaniu zo strany orgánov činných v trestnom konaní. Máme tu nejakú vojenskú kontrarozviedku a myslím si, že tá zamestnáva dosť dobre platených zamestnancov na to, aby zisťovali preventívne,“ uzavrel Zábojník s tým, že verí, že sa tajná služba vo veľmi blízkej budúcnosti dopracuje k nejakému výsledku.

Revolučný bojovník vystreľuje RPG raketu. Zdroj: TASR

Galko hovorí o zľahčovaní

Podpredseda SaS a exminister obrany Ľubomír Galko oceňuje súčasné vedenie rezortu a armády za to, že dodržali sľub a vykonali nevídanú inventúru v muničných skladoch, aká tu doteraz nebola. Vyhlásil to na piatkovej tlačovej konferencii s tým, že na druhej strane zásadne nesúhlasí so zľahčujúcim hodnotením príčin zmiznutej munície.

„To prezentoval najmä náčelník generálneho štábu Milan Maxim. Hovoril, že ide o zlyhanie ľudského faktora. Ak vieme, že tam bolo 44 ľudských pochybení, tak takéto masívne zlyhanie je systémové, nie ľudské," povedal Galko.

Nepáči sa mu tiež, že muničné sklady stále nestrážia vojaci, ale civilisti. „Minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) pred trištvrte rokom povedal, aby to už strážili vojaci. Tak prečo to už dávno nestrážia? Z tohto hľadiska je prístup ministerstva a funkcionárov mierne liknavý. Toto však musí byť priorita," apeloval.

Na margo Maximovho tvrdenia, že v armáde chýbajú tzv. muničári, sa Galko pýtal, prečo to vojaci neriešili už skôr. „To nemôže spadať na vrub žiadneho ministra. My, čo sme pôsobili na rezorte, sme takéto požiadavky nedostávali. Ak vojaci vedia, že majú taký problém od 90. rokov, mali bubnovať na poplach," odporučil.

Opatrenia, ktoré ministerstvo chystá, aby sa už situácia nezopakovala, považuje Galko za dobré. „My ich podporíme a nebudeme z toho robiť politiku," dodal.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…