Záhadné zastavenie razie u Bašternáka a zvláštny telefonát. Bývalý funkcionár NAKA podal trestné oznámenie, podozrieva aj Kaliňáka

20.3.2017 12:20

Podozrivé zastavenie razie u podnikateľa Bašternáka, bývalý elitný policajt začiatkom roka podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru. Podozrieva aj ministra Kaliňáka.

Záhadné zastavenie razie u Bašternáka a zvláštny telefonát. Bývalý funkcionár NAKA podal trestné oznámenie, podozrieva aj Kaliňáka
Foto: TASR
Popis: Minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer- SD)

V stredu 29. júna minulého roku polícia vykonala sériu razií v dome podnikateľa Ladislava Bašternáka pod Slavínom a v jeho firmách na Tupého ulici. Razia mala byť v ten deň vykonaná aj v ďalšej z jeho firiem Vega plus nachádzajúcej sa v Bratislave na Karadžičovej ulici. Jej cieľom malo byť zabavenie účtovníctva. Keď však polícia v ranných hodinách dorazila k Vega plus, policajtke, ktorá viedla zásah, mal niekto zatelefonovať a prikázať, aby žiadnu raziu nerobili a aby sa spolu s celým tímom vrátili späť. Informáciu priniesol Denník N.

Vo firme Vega plus sú okrem Bašternáka spoločníkmi aj Jozef Deák a Marek Turčan. Práve Turčan je zároveň aj obchodným spoločníkom ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Spoločne vlastnia firmu B. A. Haus, v ktorej si Kaliňák kúpil podiel od Bašternáka.

Príslušníčka polície, ktorá zásahu velila, spísala o akcii aj úradný záznam. V ňom však mala podľa vtedajšieho zástupcu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Jozefa Luttera klamlivo uviesť ako dôvod nevykonania prehliadky, že ju nemala kde vykonať, lebo firma tam mala len adresu na doručovanie. Jej konanie sa vtedy viacerým policajtom v centrále vrátane Luttera nepáčilo, uvádza denník.

Prehliadka nakoniec v ten deň vo firme Vega plus aj tak vykonaná bola, a to samotnou vyšetrovateľkou prípadu. Stalo sa tak však až v popoludňajších hodinách a polícia tak prišla o moment prekvapenia.

Lutter, ktorý je dnes už na dôchodku, podal v súvislosti s týmito udalosťami začiatkom roka na generálnu prokuratúru trestné oznámenie. Z prekazenia prehliadky upodozrieva dokonca samotného ministra Kaliňáka.

Do dnešného dňa nebol Lutter vo veci vypočutý a generálna prokuratúra postúpila jeho oznámenie na Krajskú prokuratúru v Bratislave. Vtedajší zástupca riaditeľa zároveň vyjadril ľútosť nad tým, že trestné oznámenie nepodal už skôr, v deň, keď sa vec udiala. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico otvorene: Dvojaká kvalita produktov v EÚ pokračuje

19:30 Fico otvorene: Dvojaká kvalita produktov v EÚ pokračuje

Na politickej úrovni bude treba podstatne hlasnejšie hovoriť o dvojakej kvalite potravín, že je to n…