Zadlžovanie domácností na Slovensku sa v bankách postupne spomaľuje

29. 9. 2019 11:46

Rast zadlžovania domácností v bankách sa postupne spomaľuje, medziročné tempo rastu úverov ku koncu druhého štvrťroka dosiahlo 8,5 %. Dobrou správou je, že objem zlyhaných úverov domácností k celkovým úverom naďalej klesá. vyplýva to zo štatistického bulletinu Národnej banky Slovenska (NBS).

Zadlžovanie domácností na Slovensku sa v bankách postupne spomaľuje
Foto: unsplash.com
Popis: Ilustračná snímka.
reklama

Z hľadiska splatnosti ku koncu druhého štvrťroka najvýraznejšie rástli dlhodobé úvery nad päť rokov s medziročným prírastkom o 9,3 %. Dlhodobé úvery od jedného do piatich rokov klesli o 1,4 % a pri krátkodobých úveroch domácnostiam bol zaznamenaný medziročný pokles o 4,5 %. Pri dlhodobých úveroch od jedného do piatich rokov od začiatku tohto roka bol tiež zaznamenaný medziročný pokles.

Pri spotrebiteľských úveroch bolo medziročné tempo rastu na úrovni dvoch percent, i keď dynamika rastu je podľa NBS výrazne nižšia oproti predchádzajúcemu roku. "Hodnota úverov poskytnutých prostredníctvom kreditných kariet zaznamenala v júni tohto roka pokles o 6,1 %. Tempo medziročného poklesu v kategórii prečerpanie bežného účtu vzrástlo na úroveň 4,3 %," vyčíslila NBS s tým, že objem úverov na bývanie sa medziročne zvýšil o 9,9 %.

Počet domácností, ktoré majú problém splácať svoje podlžnosti voči bankám, však k celkovým úverom naďalej klesá. Ku koncu júna predstavoval podiel zlyhaných úverov na celkových úveroch 2,8 %, čo predstavuje medziročný pokles o 0,4 percentuálneho bodu (p. b.).

Ako ďalej vyplýva z údajov NBS, klesol podiel zlyhaných úverov pri prečerpaniach na 5,9 % a pri úveroch na bývanie na 1,5 %. "Podiel zlyhaných úverov pri kreditných kartách predstavoval 13,5 %, v kategórii spotrebiteľských úverov podiel zlyhaných úverov klesol na 8,5 %," dodala NBS.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…