Za udalosťami na Slovensku vidí Sorosa aj šéf maďarského parlamentu

13.3.2018 12:45

Za snahami destabilizovať Slovensko bezpochyby stojí finančník George Soros - po predsedovi maďarskej vlády Viktorovi Orbánovi to vyhlásil už aj predseda parlamentu László Kövér, a to v pondelok večer v komerčnej televízii EchoTV.

Za udalosťami na Slovensku vidí Sorosa aj šéf maďarského parlamentu
Foto: TASR
Popis: Predseda maďarského parlamentu László Kövér.

"V bratislavských hoteloch sa okamžite objavili zahraniční aktivisti. Zrazu boli k dispozícii vopred pripravené odznaky. Udalosti na uliciach slovenských miest svedčia o mimoriadne vysokej organizovanosti, čo sme zažili aj my," povedal Kövér

Podľa slov predsedu maďarského parlamentu existuje scenár, ktorý vyhľadáva iba vhodné zámienky. "V Maďarsku bola zámienkou na vyvolanie nespokojnosti ľudí napríklad daň za internet, ktorá napokon ani nebola zavedená. V iných prípadoch to môže byť aj skutočná tragédia," tvrdil Kövér.

Predseda vlády Orbán v pondelok opakovane vyhlásil, že americký finančník George Soros a jeho sieť využijú každú príležitosť na to, aby zvrhli vlády, ktoré sa vzpierajú migrácii, a že Soros chce z Európy vytvoriť kontinent prisťahovalcov. 

"Soros útočí na každého, kto sa mu postaví do cesty - na Maďarsko, Česko i na Slovensko," povedal Orbán ešte v piatok minulý týždeň v reakcii na politickú situáciu v SR po vražde slovenského novinára a dodal, že ho takýto vývoj vôbec neprekvapuje a že slovenské udalosti jednoznačne nesú rukopis Sorosa a jeho organizácií. 

Predseda Demokratickej koalície (DK) a expremiér Ferenc Gyurcsány vyzval v pondelok Orbána, aby sa k vražde slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice vyjadril "so sústrasťou" a nezneužíval všetko na svoje vnútropolitické ciele.

Za spájanie slovenských udalostí so Sorosom a zaťahovanie Slovenska do maďarskej predvolebnej kampane ostro kritizoval maďarského premiéra bývalý slovenský diplomat Kálmán Petőcz, ktorý mu tiež vytkol, že nevyjadril sústrasť pozostalým.

Na Orbánovo vyhlásenie reagoval aj bývalý riaditeľ Maďarského inštitútu v Bratislave István Kollai. Na spravodajskom serveri Mandiner v pondelok poznamenal, že na Slovensku za protestmi v uliciach miest nestojí Soros, ale občianska stredná vrstva. 

"Ísť voči nej nie je odvahou, ale zneuctením. Ten, kto útočí na slovenskú strednú vrstvu, nebuduje, ale oslabuje strednú Európu," zdôraznil Kollai, podľa ktorého všetko zvaľovať na Sorosa nie je zo strany novej pravicovej inteligencie v Maďarsku odvahou, ale zbabelosťou a odvádzaním pozornosti od skutočných problémov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

7:00 Nevyspytateľná Trumpova politika pokračuje. USA vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. Obviňujú ju z pokrytectva a chronickej zaujatosti voči Izraelu

Spojené štáty vystupujú z Rady OSN pre ľudské práva. V utorok to oznámila americká veľvyslankyňa pri…