Za slušné Slovensko: Igor, Nežná nie je iba tvoja!

20. 7. 2019 10:00

Inicatíva Za slušné Slovensko (ZSS) vyzýva Igora Matoviča, aby prestal zneužívať výročie Novembra 1989 na svoju politickú kampaň. Reaguje tak na včera zverejnenú informáciu, že hnutie OĽaNO má prenajaté Námestie SNP od 14. do 19. novembra.

Za slušné Slovensko: Igor, Nežná nie je iba tvoja!
Foto: TASR
Popis: Na snímke verejné zhromaždenie Za slušné Slovensko, ktoré sa konalo pri príležitosti prvého výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Námestí SNP v Banskej Bystrici vo štvrtok 21. februára 2019.

„Nežná revolúcia nepatrí iba vám, ale všetkým!“ apeluje iniciatíva na šéfa OĽaNO.

„Vyzývame Igora Matoviča, aby prestal zneužívať výročie Novembra 1989 na svoju politickú kampaň, ale prenechal námestia občianskej spoločnosti,“ uvádza ZSS na sociálnej sieti.

Zdroj: Facebook/Za slušné Slovensko

„Ako krajina celý rok žijeme 30. výročím nežnej revolúcie,“ pokračuje ZSS.

Podľa iniciatívy ide o najvýznamnejšiu udalosť našich novodobých dejín, „ktorej vďačíme za to, ako slobodne dnes môžeme žiť“.

ZSS zdôrazňuje, že aj tento rok – rovnako ako vlani – sa chceli spojiť s osobnosťami Novembra ’89 a plánovali organizovať veľké zhromaždenie bez toho, aby bolo reklamou nejakej politickej strany.

„Keď sme ale v júni prišli na Obecný úrad Bratislava-Staré Mesto, nemohli sme si zarezervovať Námestie SNP ani na jeden z dní revolúcie,“ píše ZSS.

„Igor Matovič bezohľadne zabral všetky termíny,“ rozčuľuje sa ZSS.

Igor Matovič v dostatočnom predstihu rezervoval Námestie SNP v čase výročia nežnej revolúcie pre hnutie OĽaNO. Zdroj: TASR

Podľa ZSS predseda OĽaNO odmieta námestie prenechať aj priamo organizátorom a hlavným osobnostiam nežnej revolúcie a to „len preto, aby túto udalosť využil na svoju politickú kampaň a vyťažil z nej politické body“.

Poslancom za OĽaNO je aj tvár nežnej revoúcie Ján Budaj.

„Pán Matovič, takto sa slušná a nová politika, o ktorej hovoríte, nerobí. Prenechajte námestia občianskej spoločnosti a prestaňte bezohľadne zneužívať tak silný symbol na vlastnú kampaň. November ’89 nepatrí iba vám, ale všetkým!“ apeluje na šéfa OĽaNO iniciatíva Za Slušné Slovensko.

S OĽaNO sa stranám do osláv nechce

Podľa Denníka N reakcie viacerých priamych účastníkov novembra 1989 zatiaľ ukazujú, že nemajú chuť s OĽaNO na oslavách spolupracovať.

Podľa ďalšej tváre Novembra ´89 Fedora Gála „je to zlý nápad“.

Fedor Gál, jedna z tvárí nežnej revolúcie, bude oslavovať v Košiciach. Zdroj: TASR

„Zlý a necitlivý od pána Matoviča aj od tých, ktorí mu to poradili alebo odsúhlasili,“ konštatuje Gál pre Denník N, ktorý sa zúčastní na oslavách v Košiciach.

Rozhodnutie prekvapilo aj Martina Bútoru: „Som prekvapený, je to sviatok, ktorý patrí viacerým, najmä keď je to 30 rokov,“ podľa neho by určite o rezerváciu námestia mali záujem aj viacerí aktivisti či pamätníci, len ich OĽaNO predbehlo.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: AV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Kiska reaguje na obvinenia, útočí na políciu, vysvetľuje aj Lipšic. Polícia ukazuje na znalecké posudky

15:14 VIDEO Kiska reaguje na obvinenia, útočí na políciu, vysvetľuje aj Lipšic. Polícia ukazuje na znalecké posudky

Polícia obvinila exprezidenta Andreja Kisku pre daňovú kauzu jeho firmy KTAG. TASR to potvrdil hovor…