Za práva sexuálnych menšín pochodovali v Berlíne státisíce ľudí

27. 7. 2019 18:42

Státisíce ľudí vyšli v sobotu do ulíc nemeckej metropoly Berlín, aby demonštrovali za práva sexuálnych menšín. Na pochod sa vydali napoludnie z bulváru Kurfürstendamm v centre mesta, pričom smerovali k Brandenburskej bráne, píše agentúra DPA.

Za práva sexuálnych menšín pochodovali v Berlíne státisíce ľudí
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka
reklama

Organizátori podujatia, ktoré potrvá až do večerných hodín, vopred odhadovali účasť na približne 600.000 ľudí. Akcia vyvrcholí pri Brandenburskej bráne, a to hudobnými vystúpeniami - napríklad bývalej členky skupiny Spice Girls Melanie C či nemeckého DJ Felixa Kurta Jähna. 

Tohoročný berlínsky dúhový pochod, miestnymi nazývaný aj Christopher Street Day (CSD), je venovaný spomienke na tzv. Stonewallské povstanie z roku 1969 v New Yorku. To je považované za udalosť vedúcu k modernému boju za práva LGBT nielen v Spojených štátoch, išlo totiž o prvé americké - a zrejme aj svetové - verejné vystúpenie gayov a lesieb za svoje požiadavky.

Berlínsky podchod sa tak v súvislosti s aktuálnym 50. výročím tohto povstania nesie pod heslom "Stonewall 50 - každá vzbura sa začína vašim hlasom". Organizátori okrem iného dúfajú, že akciou upozornia na svoje politické požiadavky, medzi ktoré patrí vytvoriť v Berlíne obytné a kultúrne centrum pre lesby a tiež zlepšenie vzdelávania o živote s HIV. 

Na prvom ročníku akcie CSD v Berlíne sa v roku 1979 zišlo len okolo 450 ľudí.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…