Za nenahlásenie voľného miesta pokuta ešte nepadla

18. 8. 2019 21:50

Zamestnávateľom od začiatku tohto roka pribudla nová povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta. Za nesplnenie si tejto povinnosti môžu byť pokutovaní. Úrady práce to kontrolujú, pokutu však zatiaľ nedostala ani jedna firma. Vznikajú však problémy s aktualizáciou nahlasovaných miest.

Za nenahlásenie voľného miesta pokuta ešte nepadla
Foto: pixabay.com
Popis: Ilustračná foto.
reklama

Kontrolné skupiny ústredia práce a úradov práce od začiatku roka vykonali 58 kontrol dodržiavania zverejňovania voľných pracovných miest a povinností zamestnávateľa pri zverejňovaní ponuky zamestnania.

Najčastejším problémom je aktualizácia voľných miest

"V 21 prípadoch bol výsledkom kontroly protokol. Boli zistené menej závažné pochybenia. Peňažné pokuty zatiaľ neboli uložené," priblížila pre TASR riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa ústredia práce Jana Lukáčová.

Najčastejším problémom je však aktualizácia nahlásených voľných pracovných miest.

"Máme na mysli situáciu, keď zamestnávateľ obsadí voľné pracovné mesto, ale jeho nahlášku nezruší. Takisto sa stáva, že zamestnávateľ nahlási voľné pracovné miesta, no v realite ich plánuje obsadzovať postupne," priblížila Lukáčová.

Richter chce diskutovať so zamestnávateľmi

V praxi sa stáva, že zamestnávateľ, ktorý pri obsadzovaní pracovných miest spolupracuje s pracovnou agentúrou, nahlási voľné pracovné miesto, no zároveň to isté voľné pracovné miesto nahlási aj agentúra, ktorá bola poverená jeho obsadením.

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) však už avizoval, že chce o tomto duplicitnom nahlasovaní diskutovať so zamestnávateľmi.

"Budem mať záujem nájsť riešenie, aby tieto čísla vyjadrovali objektívny stav reálnych voľných pracovných miest, ktoré zamestnávatelia potrebujú obsadiť. Je potrebné odstrániť túto duplicitu," poznamenal ešte v júli Richter.

JUDr. Ján Richter

  • SMER SD
  • minister práce, sociálnych vecí a rodiny

Firmy s nahlasovaním voľných pozícií až taký problém nemajú.

Byrokracia sa čiastočne odbúrala, tvrdia zástupcovia zamestnávateľov

"Opätovné zavedenie povinnosti nahlasovať voľné pracovné miesta možno považovať za ďalšiu byrokraciu, avšak záťaž je menšia než predtým, keďže voľné pracovné miesta je možné nahlásiť aj online. Zavedenie tohto opatrenia súvisí tiež s plnením úloh vládnej Stratégie pracovnej mobility," priblížil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

Asociácia priemyselných zväzov (APZ) uviedla, že ak sa v praxi vyskytnú nejaké problémy, ústredie práce ich priebežne odstraňuje.

"Napríklad v súčasnosti väčšinu nahlásených miest zamestnávatelia automaticky označujú za vhodné aj pre štátnych príslušníkov tretích krajín. Ústredie preto apelovalo na firmy, aby tieto atribúty posudzovali objektívnejšie," priblížila hovorkyňa APZ Silvia Šeptáková.

Novela zákona o službách zamestnanosti podľa jej slov v niečom proces zjednodušila a v niečom, naopak, zamestnávateľom skomplikovala.

Miesta sa dajú hlásiť aj cez internetového sprievodcu

"Oceňujeme zrušenie povinnosti doložiť k žiadosti doklad o najvyššom dosiahnutom vzdelaní, avšak pribudla nová povinnosť, a to doložiť potvrdenie obce o vhodnosti ubytovania pre cudzinca," dodala Šeptáková.

Voľné miesta môžu zamestnávatelia nahlásiť prostredníctvom Internetového sprievodcu trhom práce alebo formou elektronickej pošty zaslaním na úrad práce alebo prostredníctvom komerčných pracovných portálov a novín.

V súčasnosti má ústredie práce podpísanú dohodu so šiestimi. "Ústredie rokuje a uzatvára dohody o spolupráci pri nahlasovaní voľných pracovných miest s každým subjektom, ktorý prejaví záujem," dodala Lukáčová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

7:00 Otvorili sa volebné miestnosti. Začali sa ôsme voľby do Národnej rady SR 2020

Slováci si v sobotu volia nových poslancov do Národnej rady (NR) SR. V ére samostatného Slovenska id…