Za najväčší prepadák volieb považuje analytik Baránek Smer. Aj keď Kotleba neuspel, jeho výsledok je dosť vysoký, dodáva

5. 11. 2017 12:20

Za "optického" víťaza volieb považuje politológ Ján Baránek stranu OľaNO a opozičné strany. Naopak, za najväčší prepadák označil Smer-SD, ktorého kandidáti na predsedov neuspeli vo viacerých samosprávnych krajoch. Ako poznamenal pre TASR, neočakávalo sa, že strana bude až tak neúspešná.

Za najväčší prepadák volieb považuje analytik Baránek Smer. Aj keď Kotleba neuspel, jeho výsledok je dosť vysoký, dodáva
Foto: Reprofoto: Teraz.sk
Popis: Ján Baránek
reklama

"Zmena volebného zákona z dvojkolovej voľby na jednokolovú sa úplne minula účinkom, a tým, čo jej autori chceli dosiahnuť. V tomto prípade si Smer vôbec nepomohol, aj keď účelovo zmenili voľbu," povedal Baránek. Podľa jeho slov sa ukázalo, že prispôsobovanie si demokracie je nezmyslom a môže sa obrátiť voči autorom, čo sa aj stalo. "Smer v týchto voľbách naozaj pohorel," doplnil.

Poukázal tiež, že napriek tomu, že Marian Kotleba v opätovnej kandidatúre na post šéfa Banskobystrického samosprávneho kraja neuspel, jeho výsledok bol dosť vysoký. "Svedčí to, že má podporu, ktorú nemožno ignorovať a s ktorou treba stále rátať," poznamenal s tým, že nevyhral aj za cenu toho, že išlo o súboj skoro všetkých kandidátov voči nemu. "Bolo treba veľké vypätia síl, aby nevyhral," upozornil.

Fotogaléria: - Voľby 2017

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Prezident SR Andrej Kiska
Prezident SR Andrej Kiska s manželkou Martinou vha...
Volič vhadzuje obálku v rómskej osade v Trebišove
Volič vhadzuje obálku v rómskej osade v Trebišove

Výsledky sobotných (4.11.) volieb podľa politológa vyslali signál, že politická scéna sa mení. Ich porovnávanie s parlamentnými voľbami však nepovažuje za správne, keďže jedny sú väčšinové a druhé pomerné. Najviac ho prekvapili najmä výsledky v Bratislavskom, Trnavskom a Prešovskom kraji.

Koniec dlhoročných predsedov niektorých samosprávnych krajov vníma ako požiadavku ľudí po nových myšlienkach a tvárach v politike. "Ten trend tu je, atmosféra politiky sa nám mení," skonštatoval s tým, že doterajšie mainstreamové politické sily ako keby boli na konci s dychom. Rovnakú situáciu podľa neho vidno aj v okolitých krajinách.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

18:00 Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

Nápad verejne špekulovať o plošnom, celoštátnom "blackoute" považuje bývalý premiér Mikuláš Dzurinda…