Za dva mesiace sa vo Švédsku konajú voľby. Brusel má o dôvod viac robiť si starosti

14.7.2018 6:00

Vo Švédsku sa budú za dva mesiace konať parlamentné voľby a rovnako ako napríklad v Taliansku sa nemusia z pohľadu Európskej únie skončiť dobre. Podľa aktuálnych prieskumov majú euroskeptickí a protiimigrační Švédski demokrati (SD) šancu zvíťaziť.

Za dva mesiace sa vo Švédsku konajú voľby. Brusel má o dôvod viac robiť si starosti
Foto: APL
Popis: Zástava Švédskeho kráľovstva

Jednotlivé prieskumy sa síce rôznia, ale zo všetkých vychádza, že si to o víťazstvo vo voľbách „rozdajú“ socialisti, Umiernená strana a práve spomínaní Švédski demokrati. Podľa jedného z májových prieskumov, ktoré ponúka Politico, majú socialisti 24 %, o dve percentá menej Umiernená strana a Švédski demokrati 20 %. Pre SD by však aj taký výsledok znamenal historický úspech.

Pri voľbách pred štyrmi rokmi dosiahli Švédski demokrati necelých trinásť percent a oproti predchádzajúcim voľbám svoj zisk viac než zdvojnásobili. Aktuálne je zrejmé, že sú stále na vzostupnej trajektórii a tento rok môžu dokonca myslieť aj na úplné ovládnutie volieb. Ale podobne ako v prípade holandskej Strany za slobodu Geerta Wildersa by ani prípadný triumf ešte Švédskym demokratom nezaručoval podiel na moci.

Wildersova Strana za slobodu vlani skončila druhá, ale aj napriek tomu sa nedostala do vlády zloženej z niekoľkých menších strán. Ostrakizácia Švédskych demokratov vo verejnom priestore je veľmi podobná tomu, čo prežíva v rámci politického systému v Holandsku Wildersova strana. Nielen mediálny, ale aj politický mainstream odmieta vziať vzostup tejto protestnej strany na vedomie a fakticky žiadna zo zavedených strán nie je ochotná so Švédskymi demokratmi spolupracovať.

Karty sú zatiaľ jasne rozdané a toho sú si vedomí aj predstavitelia SD. „Máme rozhodne šancu stať sa najsilnejšou stranou. Ale na to, aby sme získali moc, by museli ďalšie strany zmeniť svoje postoje a začať s nami rokovať. Ďalšia možnosť je, že získame 51 %, čo je v tomto roku krajne nepravdepodobné,“ cituje Politico poslankyňu strany Paulu Bielerovú a tvrdí, že narastajúce sebavedomie ešte nedávno marginálnej partaje je ďalším klincom do rakvy „multikultúrnej humanitárnej veľmoci“, za ktorú bolo Švédsko vždy pokladané.

Naopak socialisti povážlivo chradnú a je isté, že svojich 32 % z minulých volieb rozhodne nezopakujú. „Aby som bol úprimný, voľby sa neskončia dobre pre žiadnu z politických strán okrem Švédskych demokratov,“ priznáva otvorene šéf poslaneckého klubu socialistov a bývalý minister vnútra Anders Ygeman. Podobný pesimizmus vládne aj v ostatných stranách a všetko nasvedčuje tomu, že tohtoročné voľby budú v novodobej histórii krajiny rozhodne najnapínavejšie.

Anders Ygeman

Anders Ygeman. Zdroj: TASR

Väčšina expertov sa zhoduje na tom, že Švédski demokrati ťažia z problémov, ktoré súvisia s liberálnou prisťahovaleckou politikou. Úrady pripúšťajú, že v oblastiach s vyšším zastúpením migrantov rastie kriminalita, ale väčšinu problémov v rámci politickej korektnosti bagatelizujú, existenciu tzv. „no-go zón“ popierajú. Predstavitelia politického mainstreamu všeobecne odmietajú migráciu spájať so zvýšenou kriminalitou. „Preto sme tieto problémy dlho prehliadali. Až kým nebolo neskoro,“ hovorí Bielerová.

Deviateho septembra tak vo Švédsku nepôjde len o to, či Švédski demokrati zvíťazia, ale aj o to, či sa tejto strane podarí získať partnerov. Socialisti medzitým obviňujú Umiernenú stranu, že pôjde do vlády so Švédskymi demokratmi, aby ich zdiskreditovala v očiach voličov. Samotní Švédski demokrati zachovávajú pokoj. „Je zrejmé, že po voľbách budeme silnejší. A aj keď s nami nebudú chcieť rokovať, budú musieť vziať na vedomie, že náš vplyv rastie a nemôžu nás ďalej ignorovať,“ uzatvára Bielerová.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

13:00 Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

Bez vzniku Československa by nebolo dnešného suverénneho Slovenska. V diskusnej relácii RTVS O 5 mi…