Za bezdomovectvo basa. A koniec gender studies. V Maďarsku nastávajú zmeny

18. 10. 2018 7:00

Po pondelkovom postavení bezdomovectva mimo zákona prichádza Orbánova vláda so zákazom odboru genderové štúdiá na univerzitách, ktorý sa zameriava na skúmanie kultúrne vzniknutých rozdielov medzi mužmi a ženami. Príslušný dekrét vyšiel minulý týždeň v piatok v úradnom vestníku.

Za bezdomovectvo basa. A koniec gender studies. V Maďarsku nastávajú zmeny
Foto: TASR
Popis: Maďarský parlament v Budapešti.
reklama

Súčasní študenti genderových štúdií vraj môžu štúdium dokončiť, ďalších záujemcov však už vysoké školy prijímať nesmú. Genderové štúdiá tak už nefigurujú na zozname schválených magisterských odborov. Tento zámer maďarská vláda oznámila už v lete, o odbor bol podľa nej veľmi malý záujem.

Šéf úradu vlády Gergely Gulyás hovoril o tom, že dôvod na zrušenie odboru je predovšetkým ideologický. „Maďarská vláda je jednoznačne presvedčená, že ľudia sa rodia buď ako muži, alebo ako ženy. V živote potom môžu smerovať podľa svojho uváženia, ale maďarský štát nechce míňať verejné prostriedky na vzdelávanie v tomto odbore,“ povedal.

Orbánova vláda sa netají, že háji konzervatívne hodnoty, a opakovane sa napríklad zaštiťuje návratom ku kresťanským hodnotám a podporou „tradičnej rodiny“. Jej krok kritizujú zástupcovia univerzít, podľa ktorých ide o neprípustné zasahovanie do akademických slobôd.

Viktor Orbán

Viktor Orbán  Zdroj: TASR

Genderové štúdiá sa v súčasnosti vyučujú na štátnej univerzite ELTE a na Stredoeurópskej univerzite (CEU), ktorú založil americký finančník maďarského pôvodu George Soros. Tlak na CEU je vraj súčasťou boja proti údajnému nepriateľskému vplyvu Sorosa na vývoj v Maďarsku. Orbán napríklad Sorosa obviňuje, že riadi masový prílev migrantov do Európy.

Viac info na webe blisty.cz a ČT.

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…