ZISTILI SME Odovzdávanie Kiskových vyznamenaní stálo dvakrát viac ako vlani

31. 1. 2018 11:00

Prezident Andrej Kiska sa po udelení štátnych vyznamenaní pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky dostal pod paľbu kritiky najmä od predsedu vlády a koaličných poslancov. Zo zverejnených objednávok a faktúr Kanceláriou prezidenta SR navyše vyplýva, že celá ceremónia stála daňových poplatníkov vyše 117-tisíc eur.

ZISTILI SME Odovzdávanie Kiskových vyznamenaní stálo dvakrát viac ako vlani
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska ocenil pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky 25 osobností
reklama

Prezident SR Andrej Kiska ocenil 1. januára pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky 25 osobností spoločenského a kultúrneho života. Štátne vyznamenania si prevzali z jeho rúk v koncertnej sále Slovenskej filharmónie v bratislavskej Redute.

Medzi nominovanými nechýbali osobnosti z rôznych sfér. Či už z oblasti umenia, vedy, kultúry, alebo tretieho sektora. Z mediálne známejších mien sa na zozname ocitli napr. speváčka a autorka hudby Marika Gombitová, herečka Zuzana Kronerová, speváčka Marta Kubišová, ochranár Mikuláš Huba, žurnalista Martin M. Šimečka či sociológ Fedor Gál.

„Je pre mňa obzvlášť veľkou poctou oceniť výnimočných ľudí za ich výnimočný celoživotný prínos pre našu krajinu práve dnes, keď Slovenská republika oslavuje 25 rokov svojho vzniku. Zišli sme sa tu dnes, aby sme oslávili a ocenili vaše dielo, výsledky vašej práce, ktorou nám robíte radosť doma aj vo svete,“ povedal v príhovore pri udeľovaní vyznamenaní Andrej Kiska.

Fotogaléria: - Udeľovanie štátnych vyznamenaní

Andrej Kiska ocenil pri príležitosti 25. výročia v...
Andrej Kiska ocenil pri príležitosti 25. výročia v...
Prezident SR Andrej Kiska
Speváčka Marika Gombitová si prebrala štátne vyzna...
Fedor Gál si prebrel štátne vyznamenanie Rad Ľudov...
Petr Pithart si preberá štátne vyznamenanie Rad Bi...

Kritika od Fica aj poslancov

Premiér Robert Fico, ktorý sa celej ceremónii aj osobne zúčastnil, nebol s výberom nominovaných príliš nadšený. Veľmi otvorene som povedal pánovi prezidentovi Kiskovi, že sa mi nepáči, ak pri príležitosti vzniku SR sú vyznamenaní ľudia, ktorí boli proti vzniku SR, alebo ľudia, ktorí hovoria o slovenskom jazyku, že je zbastardený. Nie je možné, aby pri 25. výročí 1. januára prezident dával štátne vyznamenania ľuďom, ktorí stáli proti SR,“ povedal Fico s tým, že ak bude odovzdávať ceny, nebude laureátov vyberať z kaviarne. Viac sme TU.

Kritika zaznela aj od podpredsedu poslaneckého klubu Smer-SD Dušana Jarjabka.Poradcovia a pán prezident sa prosto dohodli, že pri 25. výročí Slovenskej republiky do nej hodia poriadny šuter, keď už ona sama, na rozdiel od niektorých iných štátov, vznikla bez jedného jediného rozbitého okna. No a tak pán prezident začal rozdávať najvyššie prezidentské metále práve tým niektorým ľuďom, ktorí mnohí s tým sami nerátali, lebo s tým vlastne ani nemali prečo rátať,“ napísal v komentári pre PL Jarjabek. Viac sa dočítate TU.

S ocenením nesúhlasil ani Anton Hrnko. „Pán prezident svojím konaním a menovaním daných ľudí – nechcem povedať osobností – len ukázal, že je prezidentom republiky, s ktorou asi nie je stotožnený. Štátne vyznamenania nie sú prejavom toho, koho ľúbim a s kým by som sa rád stotožnil. Prezident ako hlava štátu je prezidentom všetkých občanov a mal by sa vedieť aj patričným spôsobom správať. To znamená nectiť si len tých občanov, ktorých pokladá za svojich,“ vyjadril sa Hrnko.

Poslanec zo Smeru Ľuboš Blaha skritizoval, okrem iného, konkrétne aj Fedora Gála aj Martina Milana Šimečku. „Gál vznik SR od začiatku zurvalo odmietal a dodnes Slovensko neznáša. To je výsmech a sedlačina najhrubšieho zrna. A Šimečka? Ten, čo Slovákov označil za fašistov? To je snáď ešte väčší škandál ako Kocáb a ten organizátor Pohody, čo dostali rád minulý rok... Nedať vyznamenanie nikomu, kto stál pri zrode SR, a oceniť tých, čo Slovensko nenávidia, to je symbolika na úrovni Kotlebových šekov na 1 488 eur. Je to vyznanie zlomyseľného človeka, ktorý sa nezmieril s tým, že Slovensko má štát, a denne mu ubližuje. Aj takto trápne a prízemne,“ spustil Blaha.

Pozitívne hodnotila výber laureátov Erika Jurinová či Ľubomír Galko. „Neexistujú na Slovensku dvaja ľudia, čo by sa zhodli na všetkých 25 menách. Ja osobne som v zásade s výberom spokojný. Obzvlášť ma potešili dve mená: Robert Mistrík a Marika Gombitová. Avšak všetci ocenení si podľa mňa svoj výber zaslúžili a viem sa s vybranými menami stotožniť,“ skonštatoval Galko. Viac sme o tom písali TU.

Podujatie za vyše 117- tisíc eur

Po ceremoniáli sa uskutočnil slávnostný koncert, kde odzneli diela Ludwiga van Beethovena a nasledovala recepcia.

Z faktúr a objednávok, ktoré zverejnila Kancelária prezidenta SR vyplýva, že celé podujatie vyšlo na vyše 117- tisíc eur. Najdrahšou položkou bolo účinkovanie sólistov a dirigentov zo Slovenskej filharmónie za 37-tisíc eur. Zabezpečenie cateringu robila spoločnosť Sharkam V.I.P Catering, s.r.o, ktorá sa aj na svojej stránke pochválila touto udalosťou s tým, že recepcia bola určená pre sto ľudí. Suma sa vyšplhala na 33-tisíc eur.

Technické zabezpečenie vyšlo na 20-tisíc eur a kvetinová výzdoba na slávnostný program na 7-tisíc eur. Samotné vytlačenie pozvánok, obálok a plagátov na štátne vyznamenania a ich dizajn stálo cez 3 400 eur.

Štátne vyznamenanie, ktorých udelil prezident Andrej Kiska 25, razila štátna Mincovňa Kremnica. Suma činila 13 897 eur.

Minuloročná ceremónia bola o viac ako polovicu lacnejšia

V porovnaní s udeľovaním štátnych vyznamenaní prezidentom minulý rok, ktoré sa uskutočnilo 9. januára 2017 v Rytierskej sieni Bratislavského hradu, vyšla tohtoročná ceremónia dvakrát drahšie. Môže to súvisieť s tým, že ceremónia z 1. 1. 2018 sa konala/bola v čase okrúhleho 25. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Kiska minulý rok vyznamenal 20 osobností, okrem iných ocenil Radom Ľudovíta Štúra II. triedy Michala Kaščáka, organizátora festivalu Pohoda, za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj kultúry, či hudobníka Michaela Kocába Radom Bieleho dvojkríža II. triedy.

Organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák si preberá od prezidenta štátne vyznamenanie Zdroj:TASR

Už aj pre tieto vyznamenania sa dostal Kiska s Ficom do sporu, keďže premiér nesúhlasil so spôsobom výberu ocenených. „ Nie je žiadne tajomstvo, že som požiadal pána prezidenta, aby ľuďom, ktorí sa najviac pričinili o zvládnuté slovenské predsedníctvo, udelil štátne vyznamenanie, čo bolo dosť razantne odmietnuté. Mrzí ma v tejto súvislosti, že iné podujatie, ktoré sa tiež začína na "P" a nebolo to predsedníctvo, dostalo štátne vyznamenanie. A taká významná udalosť, ako je šesť mesiacov regulovania procesov v EÚ, bola opomenutá," uviedol Fico. Viac sme o tom písali TU.

Celá ceremónia vyšla minulý rok okolo 50- tisíc eur. Napríklad hudobné vystúpenie, ktorého súčasťou bola aj speváčka Jana Kirschner stálo 4 200 eur. Catering zabezpečovala rovnaká firma ako tento rok, avšak podľa faktúry na 15- tisíc eur, bolo skromnejšie.

Vystúpenie Jany Kirschner počas minuloročného udeľovania štátnych vyznamenaní Zdroj: prezident.sk

Paradox so štátnymi vyznamenaniami

Drahšou položkou minulý rok boli paradoxne štátne vyznamenania, ktorých hoci bolo o päť menej ako v januári 2018, stáli o 2,5 tisíc eur viac, a teda 16 421 eur. Taktiež boli dodané štátnou mincovňou v Kremnici. Otázku, v čom bol rozdiel medzi tohtoročnými a minuloročnými štátnymi vyznamenaniami, keď 20 štátnych vyznamenaní stálo viac, sme smerovali aj Mincovne Kremnici. 

„Štátne vyznamenania vyrábame na základe objednávky z Kancelárie prezidenta SR. Tejto objednávke predchádza vždy cenová ponuka, ktorá je kalkulovaná na základe druhov vyznamenaní, aktuálnych cien materiálov (burza LBMA), aktuálnych miezd a pod. Každý druh vyznamenania a tiež každý druh práce (niekedy sa aj dopĺňajú staršie vyznamenania o nové prvky) má svoju individuálnu kalkuláciu. Počet udelených vyznamenaní sa nezhoduje s počtom vyrábaných vyznamenaní, pretože KP SR  má aj nejakú zásobu nakoľko výroba nového trvá určitý čas a nemuseli by sme stihnúť výrobu na poslednú chvíľu, keď sa dozvedia počty udeľovaných vyznamenaní,“ napísal nám v stanovisku vedúci predaja Mincovne Kremnice Jaroslav Setnický s tým, že nie sú oprávnení poskytovať podrobnejšie informácie.

Žiadosť o stanovisko sme poslali aj Kancelárii prezidenta SR, tí však ani po opätovnej prosbe, nezareagovali. Po zaslaní, stanovisko doplníme.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…