Z tohto má ťažkú hlavu. Minister financií Kažimír pomenoval najväčšie riziko prílevu ďalších zahraničných investícií

6.1.2017 22:15

Výziev a rizík predovšetkým v zahraničí je dosť na to, aby sme si mohli byť istí, že nemáme pred sebou úplne ľahký rok. Upozorňuje na to minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Zároveň sa však na rok 2017 pozerá s istou dávkou optimizmu.

Z tohto má ťažkú hlavu. Minister financií Kažimír pomenoval najväčšie riziko prílevu ďalších zahraničných investícií
Foto: SITA
Popis: Minister financií SR Peter Kažimír
"Veľmi sa teším štruktúre ekonomického rastu SR, ktorá nie je založená len na vývoze do iných krajín, ale máme jasné signály obnovenia dôvery a spotreby domácnosti, čo je sprevádzané novými pracovnými miestami, a tým aj tlakom na zvyšovanie miezd a schopnosťou míňať peniaze na kupovanie tovarov a služieb, ktoré dajú prácu zase iným ľuďom," uviedol v rozhovore pre TASR.
 
Slovensko bude v tomto roku podľa šéfa rezortu financií riešiť problém obsadenia voľných pracovných miest, ktorých je v súčasnosti najviac od krízy. Označil to za najväčšie riziko prílevu ďalších zahraničných investícií.
 
"Odpoveďou na to je systémovo riešiť naše regionálne disparity. Stále máme regióny, kde je dvojciferná nezamestnanosť, a zároveň neschopnosť nájsť kvalifikovaných a ochotných pracovníkov. Toto sú nielen ekonomické, ale často aj morálne, etické otázniky," upozornil Kažimír.
 
Čoraz častejšie sa bude v tejto súvislosti riešiť otázka, či dovolíme prísun pracovných síl zo zahraničia. "Dostávame sa do etapy, kedy je krajina ešte s relatívne vysokou nezamestnanosťou nútená reagovať na nedostatok pracovných síl tým, že budeme musieť povoliť stovkám alebo tisíckam ľudí z okolitej Európy pracovať na Slovensku," avizoval.
 
Poukázal tiež na viaceré riziká v zahraničí. Európa má pred sebou "supervolebný" rok a bude veľmi dôležité, ako dopadnú voľby v Holandsku, Francúzsku, Nemecku, možno aj predčasné v Taliansku. "Pre nás je kľúčové, aby sa trend radikálnych a populistických strán nepotvrdil vo výsledkoch volieb," zdôraznil Kažimír.
 
Konfrontovaní budeme tiež s prvými krokmi novej americkej administratívy pod vedením Donalda Trumpa. Naďalej žijeme v blízkosti konfliktu na Ukrajine, trápiť nás bude tiež ďalšia vlna migrácie či prítomnosť terorizmu priamo v Európe.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Vláda euroskeptikov v Taliansku asi nakoniec nebude. Do cesty sa im postavil prezident. Rozhoduje finančná loby, toto nie je slobodná demokracia, zaznelo

7:00 Vláda euroskeptikov v Taliansku asi nakoniec nebude. Do cesty sa im postavil prezident. Rozhoduje finančná loby, toto nie je slobodná demokracia, zaznelo

Po neúspešných snahách o vytvorenie novej talianskej vlády pripravuje prezident Sergio Mattarella zr…