Z černošky beloška. Reklama na sprchový gél vyvolala pobúrenie

11. 10. 2017 11:31

Spoločnosť Unilever, pod ktorú patrí spolu s desiatkami ďalších aj značka Dove, si pohnevala nielen liberálnejšiu časť spoločnosti. Pobúrenie vzbudila nedávno časť reklamy na tekuté mydlo, zverejnená na sociálnej sieti. V nej si žena tmavej pleti vyzlečie sveter a stane sa z nej beloška, čo považovali používatelia Facebooku za rasistické.

Z černošky beloška. Reklama na sprchový gél vyvolala pobúrenie
Foto: ReproFoto: Twitter
Popis: Reklama na Dove
reklama
Reklama na nové sprchové mydlo Dove, ktorú po masívnej kritike internetovej verejnosti stiahli, zobrazuje černošku, ako si vyzlieka tmavohnedý sveter a stane sa z nej beloška. Išlo o necelé tri sekundy, ktoré spustili lavínu odmietavých komentárov. 
 
Tri sekundy, v ktorých sa z černošky stane beloška a z tej ďalším vyzlečením bledého svetra ďalšia žena iného etnického pôvodu. V reklame tým chcel Dove údajne naznačiť, že propagované telové mydlo jeho výroby je určené pre všetky ženy bez ohľadu na farbu ich pleti. Tento odkaz sa však akosi minul účinkom, zapôsobil presne opačne. 
 
Kritiku odštartovala umelecká maskérka Naomi Leannová Blaková, keď na svojom profile uverejnila zábery z reklamy. Dočkala sa aj odpovede od spoločnosti Dove. 
 
„Obsah ukazuje benefity nášho Dove Body Wash pre všetky typy pokožky. Poskytuje 100 % jemné čistenie, je bez sulfátov a je to číslo jeden v odporúčaniach dermatológov. Sme odhodlaní reprezentovať krásu každého veku, etnika, tvarov a veľkostí a načúvať všetkým potrebám žien, aby sme vyrábali skvelé produkty,“ odpovedali Blakovej správcovia facebookového profilu spoločnosti Dove. 
 
„Ako súčasť kampane Dove Body Wash bolo na Facebooku v USA uverejnené trojsekundové video. To nereprezentuje rôznorodosť skutočnej krásy, v ktorú Dove verí, a nemalo sa to stať. Hlboko a úprimne sa ospravedlňujeme za urážku, ktorú to mohlo spôsobiť, a nechceme ospravedlňovať aktivity alebo zobrazenia, ktoré urážajú akýchkoľvek divákov,“ píše sa v oficiálnom stanovisku. 
 
Z oficiálnej facebookovej stránky spoločnosti Dove video už síce stiahli, ale podľa pravidla „raz na internete, navždy na internete“ sa dá záznam stále nájsť na sieti, napríklad na portáli YouTube. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…