Weber nesúhlasí s účasťou Británie v eurovoľbách

27. 4. 2019 6:00

Kandidát Európskej ľudovej strany (EPP) na post predsedu Európskej komisie (EK) Manfred Weber zopakoval v piatok svoje výhrady k účasti Británie v májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP).

Weber nesúhlasí s účasťou Británie v eurovoľbách
Foto: TASR
Popis: Na snímke šéf frankcie Európskej ľudovej strany v europarlamente Manfred Weber
reklama

Weber novinám nemeckej mediálnej skupiny Funke povedal, že by bolo dobré, ak by britskí politici rýchlo vyjasnili situáciu v súvislosti s brexitom a nezúčastnili sa na voľbách do EP.

"Krajina, ktorá opúšťa Európsku úniu, by nemala mať významnú úlohu pri formovaní jej budúcnosti," povedal. 

Weber označil za absurdné, že v predvolebných prieskumoch v Spojenom kráľovstve aktuálne vedie Strana brexitu euroskeptika Nigela Faragea. Farageova bývalá Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) a jej bohatí prívrženci sa výrazne pričinili o úspešnosť referenda o vystúpení Británie z EÚ z júna 2016.

Jedinou možnosťou, ako by sa Británia mohla vyhnúť eurovoľbám, ktoré sa budú konať 23.-25. mája, je uskutočnenie riadeného brexitu ešte pred 22. májom. Tento scenár sa však neočakáva. Ak by Británia voľby do EP neusporiadala, 1. júna by automaticky odišla z EÚ bez dohody; túto možnosť ale už vopred odmietol britský parlament. 

V prípade, že by sa Spojené kráľovstvo eurovolieb zúčastnilo, prispelo by to k posilneniu euroskeptických síl v EP a do menšej miery aj k upevneniu pozícií európskych socialistov, píše agentúra DPA. Weberovi ľudovci by naopak z britskej účasti vôbec neprofitovali. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…