Washington vyzval Rusko a Ukrajinu na zdržanlivosť v kauze Krymského polostrova

    0
    Krymský polostrov. (Autor: archív)

    Ruská tajná služba FSB v stredu informovala, že na Kryme sa podarilo predísť teroristickým útokom, ktoré pripravovala hlavná správa rozviedky ukrajinského ministerstva obrany.

    Ruský prezident Vladimir Putin následne vyhlásil, že za takýchto podmienok je nezmyselné stretávať sa v tzv. normandskom formáte. Na schôdzkach tohto formátu sa schádzajú lídri Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny, aby hodnotili vývoj v oblasti Donbasu a rokovali o nástrojoch na obnovenie mieru.

    Trudeauová dnes vyjadrila znepokojenie z rastu napätia na Kryme. Vyzvala všetky zúčastnené strany, aby sa zdržali všetkých krokov vrátane vyhlásení, ktoré môžu situáciu zhoršiť.  

     “Domnievame sa, že teraz nastal čas, urobiť krok späť, znížiť napätie, zmierniť rétoriku a vrátiť sa k rokovaniam,” uviedla.

    Provokácie

    Agentúra RIA Novosti vo svojej správe napísala, že na stretnutí s novinármi mala Trudeauová viacero výpadov na adresu Ruska, ale na otázku, či všetky provokácie súvisiace s Krymom podľa Washingtonu prichádzajú zo strany Ruska, predstaviteľka rezortu diplomacie povedala, že “by to takto necharakterizovala”.

    Rusko v stredu obvinilo Ukrajinu z pokusu o ozbrojený útok na infraštruktúru anektovaného Krymského polostrova, pričom uviedlo, že pri incidente prišli o život dvaja Rusi – vojak a člen FSB.

    “Zámerom tejto rozvratnej operácie bolo destabilizovať sociopolitickú situáciu v danej oblasti pred konaním miestnych volieb,” vyhlásila FSB.

    Kyjev obvinenia odmietol a označil ich za “fantazmagórie” a “provokácie”. Ukrajinské stanovisko dnes podporil aj Úrad vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Federicy Mogheriniovej.

    Posilnenie bezpečnosti?

    Ruský prezident Vladimir Putin na inkriminované udalosti reagoval prísľubom, že prikročí k posilneniu bezpečnosti v tomto regióne.

    Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes v reakcii na najnovší vývoj oznámil, že nariadil bojovú pohotovosť jednotkám ukrajinskej armády rozmiestneným pri hraniciach s Krymom a na kontaktnej línii v Donbase.

    Rusko anektovalo Krym v roku 2014 v reakcii na zosadenie ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyča na pozadí masových demonštrácií za užšie vzťahy Kyjeva so Západom. Krátko nato vypuklo vo dvoch východných oblastiach Ukrajiny povstanie proruských separatistov.

    - Reklama -