Vzdávame úctu Slovákom, ktorí si zachovali jazyk, uviedol Danko v Maďarsku

19.5.2018 19:00

Slovákom, ktorý prišli pred 300 rokmi do Malého Kereša (Kiskőros), patrí úcta za zachovanie svojho jazyka, povedal v sobotu predseda Národnej rady SR Andrej Danko na oslavách výročia osídlenia tohto mestečka v maďarskej Báčsko-malokumánskej župe Slovákmi.

Vzdávame úctu Slovákom, ktorí si zachovali jazyk, uviedol Danko v Maďarsku
Foto: TASR
Popis: Andrej Danko a László Kövér

Predseda maďarského Národného zhromaždenia László Kövér pred novinármi zdôraznil, že Karpatský oblúk, stredná Európa a celá Európa sú spoločnou domovinou Maďarov i Slovákov.

"Som neskutočne rád, keď stovky kilometrov od našej vlasti počujeme krásnu slovenčinu, a tak, ako som zdôrazňoval, je veľmi dôležité vzdať úctu ľuďom, ktorí sem prišli pred 300 rokmi a zachovali našu krásnu ľubozvučnú slovenčinu a uznajte sami, že je to krásne počúvať najmä pri speve, pri recitácii," povedal Danko.

Pripomenul, že na rokovaniach Vyšehradskej štvorky (V4) SR stále zdôrazňuje to, aké je dôležité, aby slovensko-maďarské vzťahy mali novú dimenziu.

"Keď sa spolu rozprávame, vždy zisťujeme, že tie problémy v ekonomike, v sociálnych veciach, tie bežné problémy ľudí dnes sú tie isté a identické. Maďarov trápi to isté čo nás, a vo veľa veciach dokážeme len spolu tieto zmeny presadiť. Myslím, že takým dobrým príkladom je kvalita potravín, veľmi často vedieme diskusiu o zdvihnutí minimálnej mzdy, o sociálnych zabezpečeniach, o pozícii našich štátov v Európskej únii. Ako som povedal, je vzájomne sa čo učiť," dodal predseda slovenského parlamentu.

Podľa slov Kövéra ochrániť si túto domovinu vo forme, v akej sa budovala tisíc rokov, a v akej sa v nej Slováci a Maďari cítia dobre, dokážu tieto národy iba v prípade, ak budú spolupracovať a  zomknú sa.

"Čiastočne preto, lebo naše spoločné dejiny nám poskytujú  vedomosti, ktoré sa možno nedostali západoeurópskym národom, ale sčasti aj preto, lebo ako malé národy dokážeme presadiť svoje záujmy iba tak, že budeme spolupracovať, a to dvojstranne, v rámci V4, ale aj v širšom formáte: v oblasti krajín od Baltického mora až po Balkán," spresnil predseda maďarského zákonodarného zboru.


      

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Neodvolali ho. Danko zostáva šéfom parlamentu

17:51 Neodvolali ho. Danko zostáva šéfom parlamentu

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) zostáva vo funkcii. Rozhodli o tom v stredu poslan…