Vyššie odvody pre reťazce? Ukážkovo zlý zákon. Prinesie len nižšie mzdy a drahšie potraviny, hovorí analytik

15. 10. 2018 17:02

Návrh poslancov SNS o osobitom odvode obchodných reťazcov je nešťastný a škodlivý hneď na niekoľkých frontoch. Pre veľkých obchodníkov je to strašiak, no na malých doslova kladivo, varuje ekonomický inštitút INESS. Odraziť sa má aj na koncových cenách pre spotrebiteľov. Ak prejde, priplatíme si vraj najmä za potraviny.

Vyššie odvody pre reťazce? Ukážkovo zlý zákon. Prinesie len nižšie mzdy a drahšie potraviny, hovorí analytik
Foto: iness.sk
Popis: Analytik Martin Vlachynský sa zaoberá hospodárskou politikou, energetikou a prírodnými zdrojmi

Podľa odborníka INESS pre podnikateľské prostredie Martina Vlachynského, je nový návrh z pera šiestich poslancov NR SR za SNS dobrá ukážka, ako robiť zlé zákony. Efekt, ktorý toto odvodové zaťaženie prinesie, bude taký, že veľkí obchodníci zdražia svoj tovar a pre malých vznikne zásadná bariéra, ktorá prinesie viac byrokracie a vyššie náklady. 

Dôvodom zavedenia tohto odvodu je podľa Vlachynského politický marketing. Neobstojí pritom ani argument predkladateľov, že nový návrh má pomôcť poľnohospodárom. Návrh totiž podľa INESS neobsahuje žiadne reálne legislatívne prepojenie predmetného odvodu s poľnohospodárstvom. 

Inštitút zároveň upozorňuje, že návrh naopak môže priniesť viaceré negatívne efekty. Napríklad v podobe zvyšovania cien, najmä na poli potravín, ktorých cena by mohla vzrásť o viac než o 2,5 percenta. Za potraviny by si tak priemerná slovenská domácnosť mohla priplatiť mesačne až sedem eur. Reťazce totiž budú musieť niekde získať prostriedky na zaplatenie zvýšených výdajov, ktoré im tento návrh vystaví. 

Druhou sférou, kde by podľa Vlachynského mohli reťazce získať financie, sú mzdy a bonusy zamestnancov. Takýto trend potvrdzujú aj viaceré štúdie, z ktorých vyplýva, že ak sa reťazcu zvýši daňové zaťaženie, prenesie sa to aj na zaťaženie jeho zamestnancov. Tí by tak pre nový zákon mohli prísť napríklad o časť bonusových zložiek, ktoré dostávajú k platu. Rovnako by sa však mohol spomaliť nárast platov v sektore maloobchodu.  

Ilustračné foto Zdroj: TASR

Strašiak veľkých, kladivo na malých 

Nešťastná je podľa INESS aj formulácia zákona. V súčasnej podobe sa totiž bude týkať aj malých a stredných obchodníkov, ale aj potravinárov. Efekt toho zákona môže byť dokonca až taký, že ak napríklad otec mäsiar predáva v jednom okrese a syn má cukráreň v susednom, automaticky budú braní ako reťazec a teda ich čaká vyššie odvodové zaťaženie. V každom prípade sa podľa Vlachynského maloobchodné prevádzky nevyhnú novému byrokratickému bremenu a kope problémov a nejasností.

Zo súčasného znenia návrhu zákona podľa Vlachynského vyvstáva aj množstvo otáznikov. Ako príklad uvádza e-shopy, na ktoré evidentne predkladatelia vôbec nemysleli, lebo v návrhu sa vôbec nespomínajú. To podľa neho len ukazuje, ako deravý, zložitý a nedokončený návrh v skutočnosti je.  

INESS zároveň upozorňuje, že návrh prišiel ako poslanecký, čím sa obchádza štandardný pripomienkovací proces, ktorý je pevnou súčasťou schvaľovania vládnych návrhov. „Jeho úlohou je zabrániť narýchlo zbúchaným zákonom, v tomto prípade sa tak ale nestane,“ upozorňuje inštitút. „Toto rozhodne nie je príklad, ako by mali vznikať zákony,“ prízvukoval Vlachynský s tým, že súčasný návrh bol podaný  v rozpore so stratégiou lepšej regulácie RIA 2020.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná SNS Zdroj: TASR

Kritizovaný Európskou komisiou

Súčasne vníma ako problém skutočnosť, že zákon ešte nie je schválený a so sumou sa už počíta v rozpočte. V kapitole ministerstva pôdohospodárstva bude rozpočtovaná položka vo veľkosti tohto odvodu," doplnil. Podobný zákon v Maďarsku a Poľsku zároveň podľa neho bol kritizovaný aj zo strany Európskej komisie (EK).

Bojovať proti reťazcom nemá podľa Vlachynského zmysel a argumenty na zavedenie tohto zákona sú "falošné". Zdôraznil, že reťazce nemajú výnimočné postavenie v porovnaní s ostatnými veľkými firmami a žiaden reťazec nemá na Slovensku monopolné postavenie.

Osobitný odvod pre obchodné reťazce vo výške 2,5 % z čistého obratu má podľa predkladateľov z koaličnej SNS zabezpečiť finančné prostriedky pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Národná rada SR by sa návrhom mala zaoberať v októbri, platiť by mal od budúceho roka.

Odvod sa má týkať tých obchodných reťazcov, ktoré majú prevádzky aspoň v dvoch okresoch, a tieto prevádzky majú jednotný dizajn, spoločnú komunikáciu a spoločné marketingové aktivity. Z predaja potravín konečnému spotrebiteľovi tiež musí pochádzať minimálne 10 % ich obratu. Obchodný reťazec odvod nebude platiť, ak jeho výška za tri mesiace nepresiahne sumu 5000 eur.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Taktika alebo zlyhanie. Danko hovoril v diskusii s Beblavým aj o Trnkovi. Nechápe spájanie s ĽSNS

17:39 Taktika alebo zlyhanie. Danko hovoril v diskusii s Beblavým aj o Trnkovi. Nechápe spájanie s ĽSNS

Prepustenie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku nebudí podľa predsedu Národnej rady (N…