Vysoký americký predstaviteľ: Medzinárodný trestný súd je "pre nás mŕtvy"

11. 9. 2018 8:00

Spojené štáty sa v pondelok zaviazali použiť všetky prostriedky potrebné na ochranu svojich občanov a spojencov pred stíhaním Medzinárodným trestným súdom (ICC).

Vysoký americký predstaviteľ: Medzinárodný trestný súd je "pre nás mŕtvy"
Foto: TASR
Popis: John Bolton, bývalý veľvyslanec USA pri OSN

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Bolton uviedol, že tento súd je "nelegitímny" a "prakticky pre nás už mŕtvy". Vyjadril sa tak na pôde konzervatívnej organizácie Federalist Society vo Washingtone.

Uviedol, že ICC ohrozuje "ústavné práva" Američanov a zvrchovanosť Spojených štátov. Bolton tiež pohrozil súdu a jeho personálu sankciami, ak bude pokračovať vo vyšetrovaní údajných vojnových zločinov spáchaných Američanmi v Afganistane.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v reakcii na Twitteri uviedla, že útok Boltona a administratívy prezidenta Donalda Trumpa na ICC je útokom na milióny obetí a tých, čo prežili najzávažnejšie zločiny, ktoré definuje medzinárodné právo.

Cieľom ICC, ktorý sídli v Haagu, je postaviť pred spravodlivosť páchateľov vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy.

Americký prezident Bill Clinton podpísal Rímsky dohovor, ktorým sa zriadil ICC. Jeho nástupca George W. Bush tento podpis stiahol pre obavy z nespravodlivého stíhania Američanov z politických dôvodov, pripomína agentúra AP.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …