Vyšetrovanie Kočnera v kauze zmenky sa zrejme blíži do záverečnej fázy. Obvinený taktizuje a kalkuluje, varuje odborníčka

13. 12. 2018 11:00

Vyšetrovanie podnikateľa Mariana Kočnera v kauze zmenky sa zrejme pomaly blíži ku koncu. Potvrdila to rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská v rozhovore pre HNtelevíziu. Podľa jej slov túto skutočnosť evokuje fakt, že Kočner už dostal na preštudovanie súdny spis, pričom tento krok spravidla prichádza na záver vyšetrovania.

Vyšetrovanie Kočnera v kauze zmenky sa zrejme blíži do záverečnej fázy. Obvinený taktizuje a kalkuluje, varuje odborníčka
Foto: TASR
Popis: Marián Kočner
reklama

„V prípravnom konaní máme Inštitút oboznamovania s výsledkami vyšetrovania. Už z tohto názvu ´s výsledkami´ vyplýva, že sa tento krok uskutočňuje na konci prípravného konania, keď už je aj návrh na ďalšie konanie v danej veci,“ vysvetľuje Kurilovská s tým, že toto oboznamovanie má formu preštudovania spisu samotným obvineným. 

Najbližším krokom vyšetrovateľa môže byť momentálne samotná obžaloba. Podľa Kurilovskej je veľký predpoklad, že vyšetrovateľ tento návrh podá.

Kočner najnovšie zaujal vyjadrením, že v minulosti ho pri zmenkách zastupoval aj zavraždený advokát Ernest Valko. Predtým však tvrdil podnikateľ presný opak. Takéto rozporuplné výpovede sú podľa rektorky zo strany obvineného určitá taktika a kalkul. 

Na snímke podnikateľ Marian Kočner (vpravo) a jeho advokát Michal Mandzák  pred súdnym pojednávaním v kauze zmeniek na Najvyššom súde SR 28. júna 2018 Zdroj: TASR

„Tým, že má právo študovať spis počas prípravného konania, vidí, aké boli získané dôkazy, môže si voliť taktiku svojho obhajovania. Keď sa jeho výpovede rôznia, tak nepredpokladám, že zrazu si spomenul alebo sa mu vybavilo v pamäti niečo. Je to taktika," tvrdí odborníčka.

Vyšetrovateľ podľa nej však musí postupovať na základe vlastných zistení a to aj bez ohľadu na vyjadrenia obvineného. V žiadnom prípade výpoveď obvineného nemôže byť pre vyšetrovateľov nosná. Vychádzame z tézy, že obvinený môže klamať, môže uvádzať rôzne skutočnosti, ktoré môžu byť mätúce a môžu priviesť vyšetrovateľov do slepej uličky,“ vysvetľuje Kurilovská. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koronavírus v USA. Mrazivé. Po meste sú dočasné márnice. Nezamestnanosť raketovo stúpla...

23:59 Koronavírus v USA. Mrazivé. Po meste sú dočasné márnice. Nezamestnanosť raketovo stúpla...

USA sú najviac postihnutou krajinou, ktorú zasiahla pandémia koronavírusu. Celkovo je v štáte po…