Vyšetroval spis Gorila a dnes... Gajdoš vyšiel z ulity a povedal všetko: Ako zasahoval Kaliňák do vyšetrovania? Čo hovorí na celú kauzu a kto blokoval vyšetrovanie?

11.1.2017 11:37

Bývalý šéf Gorily Marek Gajdoš, ktorý začal pred piatimi rokmi vyšetrovať najväčšiu korupčnú kauzu Slovenska, spomína, aký bol pre neho šok čítať tento spis. Problém pre úplné vyšetrenie spisu vidí hlavne v špeciálnom prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi a policajnom prezidentovi Tiborovi Gašparovi.

Vyšetroval spis Gorila a dnes... Gajdoš vyšiel z ulity a povedal všetko: Ako zasahoval Kaliňák do vyšetrovania? Čo hovorí na celú kauzu a kto blokoval vyšetrovanie?
Foto: TASR
Popis: Marek Gajdoš

V rozhovore pre Aktuality.sk poskytol bývalý šéf Gorily Marek Gajdoš podrobné informácie o tom, prečo sa mu nepodarilo vyriešiť najväčšiu kauzu Slovenska. Ako obrovský problém videl najmä prokurátora Kováčika.

Marek Gajdoš spomína, že sa narodil v Liptovskom Mikuláši a už od detstva chcel byť policajtom. Do Policajného zboru nastúpil v roku 2000 na obvodnom oddelení v Bratislave. Jeho ambícia bola zmeniť veci, ktoré ho hnevali. Postupne však začal strácať ilúzie, a to hlavne pre prístup množstva jeho kolegov, ktorí sa chceli vyhnúť práci či o ktorých počul, že brali úplatky pri cestných kontrolách.

Zo začiatku Gajdoš riešil prípady ako vykrádanie áut, domáce násilie a iné. Ani tu však väčšina policajtov nemala záujem pracovať. Lúpeže boli účelovo interpretované ako obyčajné krádeže. Po nástupe do Úradu pre boj s organizovanou kriminalitou sa zaoberal rôznymi mafiánskymi skupinami. Pri záťahu proti Piťovi alias Jurajovi Ondrejčákovi robil Gajdoš domovú prehliadku a vypočúval aj Jozefa Draga z prípadu pozemkovej mafie.

Dokonca sa mu z väzenia vyhrážal aj jeden z hlavných organizátorov vraždy podnikateľa Jozefa Mišenka, avšak snaží sa nepripúšťať si strach. Gajdoš znova potvrdil slová, že najlepšie sa mu pracovalo pod ministrom vnútra Danielom Lipšicom v rokoch 2010 až 2012, keď bol policajným prezidentom Jaroslav Spišiak.

Obsah spisu bol pre neho šokom, pretože, ako povedal: „Aj my sme všeličo tušili, ale obsah spisu bol bombou aj pre nás vyšetrovateľov. Bolo to dostatočne konkrétne, čierne na bielom. Už to neboli len nejaké politické šumy. Navyše to pôsobilo veľmi vierohodne, takže sme začali dôsledne preverovať všetky informácie zo spisu.“

Šéfom tímu Gorila sa stal pred voľbami v roku 2012. Zo začiatku prišlo aj na obvinenie bývalého ministra hospodárstva Pavla Ruska, ktoré bolo neskôr zrušené. Podľa Gajdoša však obvinenie nebolo unáhlené. „To rozhodnutie stálo na nejakých dôkazoch, ktoré sme získali v relatívne krátkom čase. Z môjho pohľadu boli postačujúce, hoci tento prípad riešil iný vyšetrovateľ. Ako šéf tímu som mu povedal len toľko, že ak je rozhodnutý vzniesť obvinenie, nebudem mu v tom brániť.“

Po voľbách však prišla výmena na najvyšších miestach. Ministrom vnútra sa stal Robert Kaliňák a policajným prezidentom Tibor Gašpar. Hoci sa zdalo, že je ambícia pracovať na tejto kauze, tak Gašpar aj Kaliňák boli „pasívni, zrejme z politických dôvodov“, ako dodal Gajdoš.

Problémový špeciálny prokurátor

Špeciálny prokurátor Kováčik bol pre vedúceho vyšetrovateľa najväčším problémom od začiatku do konca. Presadzovanie preverovania majetkových pomerov podozrivých sa robiť nemohlo, lebo podľa Kováčika išli nad rámec zákona. Nedali sa preveriť ani niekoľko rokov staré podozrenia, keďže neexistovali nahrávky odposluchov. „Takisto mu prekážalo, že vyšetrovatelia robia výsluchy príliš zoširoka. To znamená, že ich zaujíma aj priebeh privatizácie a podobne. Keď som sa ho spýtal, či máme viesť výsluchy spôsobom, či niekto odovzdal alebo zobral úplatok, povedal, že áno.“ Podozrenia z korupcie sa týkali aj Jaroslava Haščáka, Jirka Malchárka a Anny Bubeníkovej.

Dušan Kováčik dokonca pohrozil Gajdošovi, že môže byť rád, že nie je trestne stíhaný za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Pre bývalého vyšetrovateľa tak Kováčik predstavoval najväčší problém, dokonca ani jeho odbornosť nebola dostatočná. Aj v médiách sa vyjadril, že nie je jeho záujmom preukázať autenticitu spisu Gorila.

Na koberčeku u Gašpara s Kaliňákom

Gajdoš bol pre iniciatívu začať trestné stíhanie v jednej veci dokonca predvolaný na koberček do kancelárie Gašpara, kde sedel aj Kaliňák. „Začiatkom roka 2015 si ma však zavolal do kancelárie Gašpar. Bol tam aj Kaliňák, ktorý sa ma spýtal, či je v tejto veci naozaj nevyhnutné začať trestné stíhanie. Tvrdil, že takéto vyšetrovanie môže znížiť kredit SIS v očiach zahraničných partnerov.“

Kaliňák však vždy tvrdil, že sa o priebeh vyšetrovania nikdy nezaujímal. Minister vnútra dokonca ponúkal Gajdošovi a jeho tímu osobné príplatky nad stanovený strop. V roku 2015 zobral Kováčik Gajdošovi spis, odvtedy spolu nehovorili. Kováčik štyri roky blokoval aj výsluch bývalého príslušníka SIS Petra Holúbeka, ktorý mal nahrávať rozhovory s Jaroslavom Haščákom.

Predvolanie pre Fica

Pripravené predvolanie na výsluch svedka Roberta Fica bolo znova stopnuté Kováčikom, ktorý vydal záväzný pokyn, ktorým zároveň zablokoval všetky plánované výsluchy. „Oznámil som nadriadeným, že mám pripravené predvolanie na výsluch svedka a chcem ho doručiť Robertovi Ficovi. Keď sa o tom dozvedel Kováčik, vydal záväzný pokyn, ktorým zablokoval všetky plánované výsluchy.“

Gajdoš upozornil aj generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o možnej zaujatosti Dušana Kováčika, ale nič sa nestalo. Ústavný súd dokonca potvrdil, že bol odpočúvaný byt na Vazovovej ulici v Bratislave, aj to podľa Gajdoša svedčí o autentickosti spisu Gorila. Gašpar však povedal, že to je iba jeho osobný názor. Problém je však v tom, že v prípade spisu ide o niektoré prípady, kde uplynula premlčacia lehota.

Za 5 rokov sa však uskutočnilo až 650 výsluchov a začalo sa 23 trestných stíhaní. Spis má 60-tisíc strán. No výsledok je málo viditeľný. „Pred mesiacom som obvinil dvoch bývalých členov predstavenstva Bratislavskej teplárenskej (BAT). Dôvodom bol podpis nevýhodnej zmluvy medzi BAT a Paroplynovým cyklom, ktorú uzatvorili v roku 2006,“ dodáva Gajdoš.

Bývalého vyšetrovateľa Gorily chceli poslať dokonca aj na detektor lži, čo však odmietol s tým, že sa bojí, že by to mohlo byť zmanipulované. Problém robili aj podnety a sťažnosti právnikov z Penty.

Hoci ho po odchode z polície Gašpar obvinil, že uteká pred zodpovednosťou, jeho názor je jasný: „Odišiel som hlavne pre nezhody s prokurátorom Kováčikom, neopodstatnené disciplinárne konanie, snahu o zníženie služobného platu aj hodnotenia. Urobili zo mňa pomaly nepriateľa štátu.“

Kaliňáka trápilo hlavne to, že Gajdoš chcel vystúpiť v parlamente. Novým šéfom tímu Gorila má byť Lukáš Kyselica, avšak na definitívne vyšetrenie kauzy Gorila si bude musieť Slovensko ešte počkať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS

Ďalšie články z rubriky

Most spravil Ficovi škrt cez rozpočet. Nepodporí návrh zákona, na ktorom šéfovi Smeru nesmierne záleží

11:00 Most spravil Ficovi škrt cez rozpočet. Nepodporí návrh zákona, na ktorom šéfovi Smeru nesmierne záleží

Poslanecký klub strany Most-Híd nepodporí v parlamente návrh ústavného zákona strany Smer-SD na zast…