Vypustí Írsko z ústavy trestný čin rúhania sa?

13.6.2018 20:40

Írsko usporiada v októbri referendum o tom, či sa má z ústavy vypustiť trestný čin rúhania sa. Oznámil to v utorok írsky minister spravodlivosti Charles Flanagan, ktorého cituje agentúra Reuters.

Vypustí Írsko z ústavy trestný čin rúhania sa?
Foto: Facebook, Them'uns
Popis: Vlajka Írska

Írska vláda schválila prípravu návrhu zákona, ktorým sa má z ústavy vypustiť rúhanie, v rámci svojich záväzkov uskutočniť ústavnú reformu. Referendum sa pravdepodobne bude konať v rovnaký deň ako prezidentské voľby.

Ministri vnímajú májový plebiscit o interrupciách ako míľnik na ceste k zmene krajiny, ktorá bola pred niekoľkými desaťročiami jednou zo spoločensky najkonzervatívnejších v Európe, a sú pripravení presadiť ďalšie ústavné reformy.

Po októbrovom referende by malo nasledovať ďalšie hlasovanie, tentoraz ohľadom kontroverznej zmienky v ústave, ktorá hovorí o "živote ženy v domácnosti". Podľa Flanagana ide o dôležitý krok pre medzinárodnú reputáciu Írska.

"Odstránením tohto opatrenia z našej ústavy môžeme vyslať silný odkaz svetu, že zákony proti rúhaniu neodzrkadľujú írske hodnoty, ako aj to, že neveríme v opodstatnenosť takejto legislatívy," zakončil Flanagan.

V májovom referende vyše 66 percent írskych voličov podporilo liberalizáciu prísnych zákonov obmedzujúcich vykonávanie interrupcií. Za zrušenie zákazu sa vyslovilo 1,4 milióna voličov, čo bolo viac, než sa očakávalo. Proti bolo približne 724.000 hlasujúcich. Referendum rozdelilo tradične katolícke Írsko, v ktorom obe strany viedli emotívnu kampaň.

Na základe výsledkov má byť z ústavy odstránený dodatok, podľa ktorého sa život ženy a život jej nenarodeného dieťaťa považujú za rovnocenné; parlament dostane možnosť legalizovať interrupcie až do 12. týždňa tehotenstva.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Neodvolali ho. Danko zostáva šéfom parlamentu

17:51 Neodvolali ho. Danko zostáva šéfom parlamentu

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) zostáva vo funkcii. Rozhodli o tom v stredu poslan…