Vymklo sa jej to z rúk. Riadi vôbec vládu? Nové skutočnosti o kabinete Angely Merkelovej

26. 1. 2019 6:00

Agentúra Bloomberg prišla s informáciou, že nemecká kancelárka Angela Merkelová stratila kontrolu nad svojou vládou. Opraty jej vraj vypadli z rúk v polovici roka 2018, keď jej CDU/CSU presadila za ministra vnútra Horsta Seehofera, veľkého kritika migrácie. V tej chvíli sa podľa agentúry ukázalo, že Merkelovej postavenie v jej vláde sa oslabilo. Už v čase vrcholiacej utečeneckej krízy v roku 2015 časť jej kolegov tvrdila, že nekoná racionálne, ale „ako v extáze“.

Vymklo sa jej to z rúk. Riadi vôbec vládu? Nové skutočnosti o kabinete Angely Merkelovej
Foto: TASR
Popis: Angela Merkelová
reklama

Keď bol za ministra vnútra vybraný Horst Seehofer, ukázalo sa, že Angele Merkelovej vypadli z rúk vládne opraty. „Čo budeme teraz robiť? Aký máme plán?“ pýtal sa v SMS správe jeden z poradcov Merkelovej. „Neviem, myslím, že žiadny nemáme,“ dostalo sa mu odpovede od ďalšieho poradcu.

V tej chvíli bolo jasné, že Merkelová po 13 rokoch v kancelárskom úrade vyčerpala nápady, ako svoju stranu CDU udržať pohromade a ako udržať v chode hladkú spoluprácu so sesterskou CSU. V decembri minulého roka si mohla Merkelová trochu oddýchnuť. Novou predsedníčkou CDU sa stala Annegret Krampová-Karrenbauerová, ktorá má k Merkelovej blízko. Dáma známa pod skratkou AKK drží nad kancelárkou ochrannú ruku. Len preto sa na Merkelovú konzervatívne krídlo strany zatiaľ nevrhlo.

Annegret Krampová-Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová  Zdroj: TASR

Vďaka tomu môže Merkelová čeliť politike Donalda Trumpa a môže prichádzať s návrhmi na riešenie brexitu. Jej nástupkyňa sa medzitým musí snažiť uzmieriť konzervatívne krídlo CDU s tým liberálnejším.

Bloomberg pripomína, že zatiaľ čo riešenie gréckej dlhovej krízy urobilo z Merkelovej nespochybniteľnú líderku Európy, neskoršia migračná kríza týmto jej postavením značne otriasla. Nemalá časť Európanov totiž nesúhlasila s rozhodnutím kancelárky otvoriť hranice. Merkelová však na svojom názore nič nezmenila. Nezmenila ho, ani keď bolo zrejmé, že sa názorovo rozchádza s nemalou časťou vlastných voličov a straníckych kolegov. Práve stranícki kolegovia Merkelovej a jej tímu vyčítali, že koná „ako v extáze“, teda neracionálne.

Poslanec CSU Georg Nuesslein jedného dňa nahlas povedal, čo si o Merkelovej myslí. „Merkelová sa nestará o nemecký ľud, Merkelová sa nestará o svojich zákonodarcov. A vy si stále myslíte, že je to zatiaľ najlepšia Európanka,“ kričal na novinárov.

Ako vidieť, Merkelovej dni sú zrátané. Jej postupný pád sa zavŕši v roku 2021, keď sa skončí jej posledné volebné obdobie v pozícii kancelárky.

Celý článok si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Už zajtra budú Slováci rozhodovať o novej vláde. Ako sme volili v minulých voľbách?  Prinášame prehľad

11:29 Už zajtra budú Slováci rozhodovať o novej vláde. Ako sme volili v minulých voľbách? Prinášame prehľad

Voľby do Národnej rady (NR) SR sa budú konať v sobotu 29. februára 2020. Pôjde o v poradí ôsme voľby…