Výhražné listy Talibanu. Afganci ich ukazujú aby mohli ostať v Európe. Sú však falošné

23. 11. 2015 10:48

Chcú žiť v Európe, a aby ľahšie získali azyl, Afganci pomerne často dokladujú svoje žiadosti dôkazom, že sa im v rodnej krajine vyhrážajú smrťou. Preukazujú sa vraj listom od hnutia Taliban, ktorý je však spravidla falošný a žiadatelia o azyl si ho kúpili od priekupníka. Informuje portál Novinky.cz s odvolaním sa na agentúru AP.

Výhražné listy Talibanu. Afganci ich ukazujú aby mohli ostať v Európe. Sú však falošné
Foto: SITA
Popis: Afganskí utečenci žijúci v pakistanskom Rawalpindi
reklama

Obsahom ručne písaného výhražného listu od Talibanu sú výpočty „zločinov“, ktorých sa mali adresáti dopustiť službou v afganských bezpečnostných zložkách alebo prácou pre Američanov. To prakticky znamená trest smrti.  

Muchamil, jeden z falzifikátorov, ktorý vyrobil dvadsiatky takých listov, pre agentúru AP uviedol, že jeden falzifikát stojí až tisíc dolárov. Afgancom, ktorí mieria do západnej Európy, potom slúži na preukázanie toho, že sú vo vlasti prenasledovaní, a teda nepatria medzi tzv. ekonomických migrantov, ktorých krajiny Únie mienia vracať odkiaľ prišli.

„Poznám iba jediného človeka, ktorý dostal výhražný list od Talibanu. Ostatné sú falzifikáty,“ povedal tridsaťpäťročný Muchamil. Podľa neho je falošných až 99 percent listov. Sám používal jednoduchý spôsob falzifikácie, zaobstaral si meno zákazníka, písomne ho obvinil z práce pre bezpečnostné zložky či USA a dodal logo Talibanu skopírované z ich webových stránok. A o zákazníkov nemal on ani jeho kolegovia núdzu.

Celý článok si môžete prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…