Vyhlásenie Belgicka, Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Poľska, Švédska a Británie taktiež vyzvalo Sýriu na preukázanie zdržanlivosti

7.9.2018 8:05

Osem európskych krajín vyzvalo vo štvrtok sýrskych spojencov Rusko a Irán, aby dodržiavali prímerie v provincii Idlib a nevystavovali tak riziku životy dvoch miliónov dospelých a milióna detí. Idlib je poslednou veľkou povstalcami ovládanou provinciou v Sýrii, pripomína agentúra AP.

Vyhlásenie Belgicka, Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Poľska, Švédska a Británie taktiež vyzvalo Sýriu na preukázanie zdržanlivosti
Foto: TASR
Popis: Sýria, ilustračné foto

Tieto štáty varovali vo vyhlásení, že rozsiahla vojenská ofenzíva v Idlibe by mala "potenciálne katastrofálne humanitárne dôsledky pre civilistov". Európske štáty sa tak vyjadrili pred piatkovým teheránskym stretnutím prezidentov Ruska, Iránu a Turecka, ktoré podporuje sýrsku opozíciu.

Vyhlásenie Belgicka, Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Poľska, Švédska a Británie taktiež vyzvalo Sýriu na preukázanie zdržanlivosti. Podľa týchto európskych krajín iba politický proces vedený Organizáciou Spojených národov môže viesť k riešeniu, ktoré bude rešpektovať slobodu a dôstojnosť celého sýrskeho ľudu. Pod vyhlásením je skupina štátov, ktoré sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN a súčasnými alebo skorými nestálymi členmi BR OSN.

Americký prezident Donald Trump v stredu varoval sýrsku vládu, aby neútočila na civilistov v severnej provincii Idlib. Takéto útoky by podľa Trumpa mohli Spojené štáty "veľmi rozhnevať".

Sýrske vládne sily už niekoľko týždňov bombardujú a ostreľujú pozície vzbúrencov v Idlibe, čím si zrejme pripravujú pôdu pre mohutnú ofenzívu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Výbušne k Turecku v Sýrii: Toto Západ nechce počuť, píše Spencerová. Európa, boj sa, zaznelo

0:01 Výbušne k Turecku v Sýrii: Toto Západ nechce počuť, píše Spencerová. Európa, boj sa, zaznelo

Je najvyšší čas, aby sa európski lídri prebudili a začali sa Ankarou veľmi vážne zaoberať. Európa má…