Vydavateľstvo dostalo pokutu za predvolebnú propagáciu Zemanovej knihy

2. 4. 2018 20:15

V súvislosti s českými prezidentskými voľbami padla jedna z najvyšších pokút za dobu fungovania českého Úradu pre dohľad nad hospodárením politických strán a hnutí.

Vydavateľstvo dostalo pokutu za predvolebnú propagáciu Zemanovej knihy
Foto: TASR
Popis: Miloš Zeman a jeho manželka Ivana
reklama

Vydavateľstvo Olympia musí za billboardy propagujúce knihu rozhovorov s prezidentom Milošom Zemanom v období bezprostredne pred prezidentskými voľbami zaplatiť 40.000 českých korún (v prepočte 1576 eur), informoval v pondelok na svojej webstránke Český rozhlas (ČRo). Pokutu potvrdil riaditeľ vydavateľstva Karel Hejna. Podľa úradu išlo totiž o masívnu kampaň, ktorá zahŕňala propagáciu prezidentského kandidáta. 

Úrad už skôr uviedol, že masívna propagácia knihy "Dokážeme si vládnuť sami", ktorú spísal Zemanov hovorca Jiří Ovčáček a redaktor Parlamentných listov.cz Radim Panenka, bola zjavnou súčasťou predvolebnej kampane Miloša Zemana obhajujúceho post hlavy štátu.

Problém však spočítal v tom, že Olympia sa nezaregistrovala ako tretia osoba vedúca kampaň pre jedného z kandidátov. Jej reklamné pútače preto ani nemohli byť adekvátne označené. 

Úrad preto dospel k záveru, že vydavateľ pochybil. "Usúdili sme, že následok priestupku bol závažný, pretože vydavateľstvo viedlo masívnu propagáciu knihy, ktorá v sebe zahŕňala aj propagáciu kandidáta Zemana," povedal rozhlasu kontrolór Jan Outlý.

Koľko presne billboardová kampaň stála, vydavateľstvo vzhľadom na obchodné tajomstvo nezverejnilo. Český prezident Zeman ešte pred voľbami tvrdil, že žiadnu kampaň nepovedie. Pred ich druhým kolom, do ktorého postúpil spolu s Jiřím Drahošom, však už začal tento sľub neskrývane ignorovať, konštatoval spravodajský server Novinky.cz. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…