Vydajú Babiša znovu na trestné stíhanie? Vraj to záleží na Okamurovi

18. 11. 2017 7:05

Server iRozhlas.cz usporiadal anketu medzi novozvolenými českými poslancami a spýtal sa ich, či by hlasovali za vydanie šéfa hnutia ANO Andreja Babiša na trestné stíhanie. Končiaca Poslanecká snemovňa ho na trestné stíhanie vydala. Lenže po jeho volebnom víťazstve sa už situácia nemusí opakovať.

Vydajú Babiša znovu na trestné stíhanie? Vraj to záleží na Okamurovi
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš

V roku 2013 hnutie ANO získalo 47 poslancov. O štyri roky neskôr už Babišovo hnutie získalo 78 poslancov. A zatiaľ čo tá „stará“ Poslanecká snemovňa ho na trestné stíhanie vydala, v tej novej už to tak byť nemusí, hoci hnutie ANO samo osebe nemá väčšinu. Otázkou je, ako sa k predpokladanej novej žiadosti polície postavia okrem ANO aj komunisti alebo SPD Tomia Okamuru.

V ankete pre český verejnoprávny rozhlas sa za vydanie Andreja Babiša vyjadrilo len 91 poslancov z 200. Ostatní buď uviedli, že budú hlasovať proti vydaniu, alebo na otázku vôbec neodpovedali. Mlčali predovšetkým niektorí sociálni demokrati a potom SPD Tomia Okamuru. Jednoznačne za vydanie sú ODS, TOP 09 a hnutie STAN. Skôr za vydanie Andreja Babiša na trestné stíhanie sú komunisti.

Ak sa hnutie ANO postaví za svojho predsedu, čo nie je ani zďaleka u všetkých jeho kolegov isté, bude Babišovo vydanie na trestné stíhanie závisieť predovšetkým od toho, čo urobia Tomio Okamura a jeho SPD či sociálni demokrati. A ani v prípade SPD nie je isté, čo sa bude diať. Niektorí sú za vydanie, niektorí proti nemu.

Tomio Okamura

Tomio Okamura. Zdroj: Daniela Černá

„Keďže sa už o tom raz hlasovalo a naši poslanci hlasovali za vydanie, myslím si, že sa to nebude meniť a, samozrejme, celý náš klub bude hlasovať za vydanie, pretože sme už tak raz hlasovali,“ predpovedá poslankyňa Tereza Hyťhová. „Budem hlasovať za vydanie. Zatiaľ je to názor celého SPD a na tom sa pravdepodobne nič meniť nebude,“ dopĺňa ju stranícky kolega Pavel Jelínek.

Ich slová však miernil ďalší poslanec za SPD Jaroslav Holík. „Jednotne s poslaneckým klubom SPD. Klub túto situáciu zatiaľ neriešil,“ odpovedal.

Celý text si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …