Všetky naše základne sú základňami NATO, hovorí Galko

26.12.2017 0:00

Z PROFILU Exminister Ľubomír Galko súhlasí s tým, že sila polície by sa nemala merať agresivitou jej členov a demonštrácia sily by mala byť v rámci zákona, aby bola chránená obeť zásahu aj zachovaný rešpekt voči polícii. „Potrebné je celkovo zaviesť reformy v polícii. A hlavne šéfovať rezortu nemôže človek, ktorý sám nedokáže byť vzorom, pokiaľ ide o čestnosť a morálku,“ naznačil. Vyjadril sa aj k plánom USA zriadiť na Slovensku základňu NATO a ďalším otázkam.

Všetky naše základne sú základňami NATO, hovorí Galko
Foto: MO SR
Popis: Exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) pri streľbe zo samopalu

Frustráciu podľa Galka vidno po celom Slovensku, protesty a zbieranie podpisov považuje za jasný výstražný prst od ľudí k vláde, že im nie je jedno, čo sa tu deje. „Hovoríte, že prišlo 5000 ľudí vyjadriť nespokojnosť. Prišli ste i vy? Prišli ste a pozvali ste i svoje okolie, aby taktiež ukázali nespokojnosť? Lebo kuvikanie na internete ešte nikdy nič nevyriešilo. Pozrite sa na protesty, ktoré boli počas kauzy CT. Skončili po nich Paška i Zvolenská,“ odpovedal Rasťovi, ktorý sa čudoval, prečo napriek mediálnej mobilizácii príde na demonštrácie vždy len asi päťtisíc ľudí.

Keď si v aute dávate bezpečnostný pás, tiež neplánujete havarovať

Ktosi s nickom Jokohama sa poslanca spýtal, či si myslí, že Slovensko do konca volebného obdobia zvýši výdavky na obranu na úroveň 1,6 % HDP a či to nie sú v dobe nárastu celosvetovej chudoby, civilizačných chorôb a hladu zbytočne vyhodené peniaze. „My sme sa k tomu zaviazali. Samozrejme, že peniaze sa dajú vždy nejak ináč použiť, no záväzky si jednak treba plniť a jednak geopolitická situácia si to vyžaduje,“ odvetil Galko.

Čitateľ Boris nepovažuje Rusko za nepriateľa a namiesto zvýšenia výdavkov na zbrojenie navrhol pomoc zdravotníctvu a školstvu. „Keď si v aute dávate bezpečnostný pás, tak tiež to nie je preto, lebo plánujete havarovať. Je to vec bezpečnosti. A súhlasím, treba pomôcť i školstvu a zdravotníctvu,“ vysvetlil Galko, pričom navrhol zabrániť kradnutiu a pripomenul, prečo musel Plavčan skončiť. „V štáte tie peniaze sú. Len ich netreba rozkrádať,“ uviedol na inom mieste.

Na Rastíkovu otázku, či je pravda, že ako exminister obrany predal 90-tisíc samopalov vzor 58, v akom počte a za akú cenu, odpovedal Galko protiotázkou. „Myslíte tie samopaly z čias ľudových milícií?“ ironizoval a odkázal na svoj text s názvom Vysvetlenie k predaju samopalov v roku 2011.

Stabilita a silná pozícia EÚ je v záujme USA, myslí si Galko

Na otázku, či Trumpovo vyhlásenie na adresu Nemecka, že dlhuje obrovskú sumu peňazí NATO a USA za obranu, neznamená americký odklon od Európskej obrannej stratégie, poslanec odpovedal nepriamo. „Nech si to Nemci s Američanmi vybavia medzi sebou. V záujme USA však je stabilita a silná pozícia EÚ. Len to chce dobré pravidlá, ktoré obe strany budú poctivo dodržiavať,“ domnieva sa. Na otázku Ľudmily, čo si myslí o projekte budovania európskej armády, odvetil, že istá spoločná úroveň obrannej politiky má zmysel.

Achiles zachytil informáciu, že USA na Slovensku plánujú postaviť základňu NATO, pričom už hľadajú odborníkov v stavebnom odbore a príslušný tender sa nachádza na webových stránkach vládnych zákaziek USA. Chcel však poznať podrobnosti, o aký typ stavby ide a podobne. „Všetky naše základne sú základňami NATO už teraz. Informácie o type stavby, logistike sú obsiahle, nemám priestor tu všetko rozpisovať. Dopytujte, prosím, ministerstvo obrany,“ odkázal čitateľa na svoj bývalý rezort.

 

Na vojne bol, povinnú vojenčinu by však nepodporil

 

Matúš sa zaujímal, či má exminister modrú knižku alebo slúžil na vojne. „Na vojenčine som bol. Modrú knižku nemám. Skončil som ako čatár,“ dodal exminister s tým, že študoval kybernetiku na matematicko-fyzikálnej fakulte, pravdepodobne teda išiel do poddôstojníckej školy. Povinnú vojenčinu by však nepodporil.

V súvislosti s tým, že začiatkom roka prišiel s informáciou o tom, že Gajdoš od 1. apríla nebude ministrom obrany, Galko argumentoval, že v SaS vychádzajú z informácií, ktoré sú im dostupné. „Ak by sme ich nepublikovali a stalo by sa to realitou a uniklo by to, že sme o tom vedeli a mlčali, taktiež by sme boli za zlých,“ konštatoval.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

19:33 Iniciatíva Za slušné Slovensko klame, tvrdí Matovič

Záujem o zvolanie verejného zhromaždenia v súvislosti s 30. výročím Nežnej revolúcie prejavili okrem…