Vraždili deti. Hovoria, aby sme si zvykali. Nechcem byť pri ľuďoch alebo batožine. Politici reagujú na masaker v Manchestri

23.5.2017 11:00

Incident v britskom Manchestri, kde došlo v noci na dnes k explózii na popovom koncerte, otriasol Európou. Emotívne naň reagujú aj slovenskí politici, ktorí nešetria tvrdými slovami.

Vraždili deti. Hovoria, aby sme si zvykali. Nechcem byť pri ľuďoch alebo batožine. Politici reagujú na masaker v Manchestri
Foto: SITA
Popis: Rokovacia sála NR SR počas ustanovujúcej schôdze pre VII. volebné obdobie

Výbuch pred koncertnou halou v Manchestri, kde vystupovala americká speváčka Ariana Grandeová, si v pondelok večer vyžiadal najmenej 22 mŕtvych, medzi ktorými sú aj deti. Za výbuchom, ktorý nastal vo vstupnej časti haly, stojí podľa polície osamotený samovražedný útočník. Pri výbuchu utrpelo zranenia ďalších približne 60 osôb. Viac sme o tom písali TU.

„Teroristický útok v Manchestri opäť potvrdil, čo musí byť hlavnou témou európskej spolupráce. Nie nezamestnanosť, nie sociálne otázky, nie klíma, ale bezpečnosť,“ reagoval na masaker premiér Robert Fico s tým, že udalosti z noci ukazujú, že teroristi v mene svojich šialených cieľov neušetria ani detské životy.

Zdroj: Facebook / Robert Fico

Strach sa vkráda do našich životov

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár sa v súvislosti s opakujúcimi sa podobnými útokmi vyjadril, že aj napriek tomu sa na ne nedá zvyknúť. „Keď niekto povie, že si na to treba zvyknúť, tak je hlupák. Nie, na toto sa nedá zvyknúť,“ zopakoval.

Podľa jeho názoru je strašné, že medzi obeťami boli aj deti a najhoršie je to, že sa proti tomu nedá bojovať. „Vieme s tým niečo robiť na úseku tajných služieb, ktoré vedia niečo zastaviť, ale nie všetko,“ vyjadril sa líder opozičného hnutia a dodal, „v prípade osamelých bežcov nič neurobíte a vyžiada si to takéto obrovské obete.“

Rovnako znepokojený je aj z lokality, kde sa útok stal. „Človek má pocit, akoby sa rúbalo už v našom lese. Znepokojujúce pre mňa ako otca,“ uviedol Kollár pre PL a priznal, že „dnes, keď idem po letisku, mám z toho stres. Nechcem byť pri ľuďoch, nechcem byť pri batožine. Čo najrýchlejšie spraviť check-in a preč odtiaľ, aby som sa nezdržiaval v zónach, ktoré sú rizikové.“ Podľa jeho názoru dospeje situácia do bodu, že sa ľudia budú masovým podujatiam a miestam vyhýbať.

„Bezpečnosť sa nám stráca. Strach sa vkráda do našich životov a či sa nám to páči, alebo nepáči, začíname s ním žiť,“ povedal Kollár s tým, že je to nepekná vízia pre budúcnosť detí.

Sme vo vojne a na tú sa nedá zvyknúť

Ľavičiar Ľuboš Blaha z informácií o detských obetiach stratil reč. „Len neľudské monštrá dokážu zabíjať aj nevinné deti... Počul som hovoriť politikov či expertov, aby sme si zvykali. Preboha, len to nie. Nezvykajme si! Nesmieme si zvyknúť. Sme vo vojne a na tú sa nedá zvyknúť,“ vyjadril sa na sociálnej sieti.

Zdroj: Facebook / Ľuboš Blaha

Na adresu detí sa vyjadruje aj liberál Martin Poliačik či nezaradená poslankyňa Zuzana Zimenová.

Zdroj: Facebook / Martin Poliačik

Zdroj: Facebook / Zuzana Zimenová

Nenechať sa zastrašiť šialencami

Europoslanec Ivan Štefanec upozorňuje, že aj po odchode Veľkej Británie z Európskej únie musia navzájom spravodajské služby spolupracovať, aby teroristov odhaľovali a rozbíjali ich siete ešte predtým, ako sa odhodlajú k činu.

Zdroj: Facebook / Ivan Štefanec

Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka prežívame stále rovnako pocity smútku a súcitu, ktoré strieda zlosť a odhodlanie nenechať sa za žiadnych okolností zastrašiť šialencami.

Zdroj: Facebook / Ľubomír Galko

Úprimnú sústrasť pozostalým obetiam vyjadril aj predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý, ako sme už písali TU, bol na mieste incidentu aj so svojimi synmi len pár hodín pred výbuchom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiska po nominácii novej ministerky vnútra poriadne spustil: Neprijateľné, ignorovanie ľudí. Vládna väčšina nepochopila, že sa úplne rozsypala aj tak mizerná dôvera ľudí v štát

17:10 Kiska po nominácii novej ministerky vnútra poriadne spustil: Neprijateľné, ignorovanie ľudí. Vládna väčšina nepochopila, že sa úplne rozsypala aj tak mizerná dôvera ľudí v štát

Prezident SR Andrej Kiska nie je spokojný s nomináciou Denisy Sakovej na post ministerky vnútra. Vym…