Vrátia sa Ficom avizované ceny energií do roku 2016? Skôr nie, myslí si odborník

13. 2. 2017 13:08

Také jednoduché to asi s návratom cien nebude, ako si „maľuje“ vládna koalícia. Energo odborník prehovoril aj o tom, či má naša krajina dostatok odborníkov na uvoľnený post šéfa ÚRSO.

Vrátia sa Ficom avizované ceny energií do roku 2016? Skôr nie, myslí si odborník
Foto: TASR
Popis: Ceny energií sa možno nepodarí vrátiť k pôvodne avizovaným hodnotám

Je skôr skeptický. Odborník na tému energetika Peter Marčan si nie je istý, či sa naozaj podarí vrátiť cenové nastavenie späť do roku 2016 tak, ako to avizuje premiér Robert Fico.

Marčan, ktorý je analytikom Inštitútu pre energetickú bezpečnosť, si tiež myslí, že bývalého šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka dobehli dlhy z minulosti.

„Mohlo ísť o kompenzáciu dlhov z obnoviteľných zdrojov energií. Už roky sa v energetike o nich hovorí, ale až teraz napríklad Stredoslovenská energetika – distribúcia oficiálne povedala, že je to 230 miliónov eur. Tento dlh je výsledkom politických rozhodnutí. Chápem, že distribučky chcú svoje peniaze naspäť,“ povedal okrem iného pondelňajšiemu vydaniu denníka SME v obsiahlom rozhovore.

Ako Marčan ďalej spomenul, politici museli podľa neho tušiť o prudkom zvýšení cien, keďže štát je aj naďalej majoritným akcionárom vo väčšine regulovaných firiem. 

Bežného občana zaujímajú, samozrejme, v prvom rade ceny. Je teda vôbec možné vrátiť ceny energií na úroveň do roku 2016?

„Skôr nie. Bude to závisieť od toho, či sa regulátor bude chcieť vyrovnať s už spomínaným dlhom voči distribučkám. Ide o balík, ktorý sa niekde objaví,“ nepochybuje Marčan, ktorý na záver dodal, že na Slovensku máme dostatok kvalitných ľudí, ktorí by vedeli robiť reguláciu a aj ich morálny profil je na vysokej úrovni. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tím Gorila má nového šéfa: Vyšetrovanie kauzy povedie táto žena. Iná, než odporučil Kyselica

18:02 Tím Gorila má nového šéfa: Vyšetrovanie kauzy povedie táto žena. Iná, než odporučil Kyselica

Novou šéfkou vyšetrovacieho tímu Gorila má byť Martina Babacsová. Informovala o tom televízia Joj. P…