Volil som Porošenka, ale je horší než Janukovyč. Urobil si z vojny biznis. Krym? Je to úplne inak, šokoval v MF Dnes ukrajinský novinár

5. 12. 2018 11:00

Pondelkové vydanie denníka MF Dnes prináša rozhovor s ukrajinským opozičným novinárom Ruslanom Kocabom, ktorý sa v ňom vyjadril k súčasnej ukrajinsko-ruskej kríze. Podľa jeho slov kerčský incident zámerne vyvolal ukrajinský prezident Petro Porošenko. Potreboval totiž nutne oživiť obraz vonkajšieho nepriateľa, tvrdí.

Volil som Porošenka, ale je horší než Janukovyč. Urobil si z vojny biznis. Krym? Je to úplne inak, šokoval v MF Dnes ukrajinský novinár
Foto: TASR
Popis: Petro Porošenko
reklama

Ako sa podľa Kocabu zmenila Ukrajina za posledných päť rokov? „Vtedy sme chceli predovšetkým odstrániť prezidenta Janukovyča a jeho kliku. Preto som podporoval Majdan. Odstrániť Janukovyča sa podarilo. Lenže potom prišiel, bohužiaľ, prezident Porošenko...“ uviedol Kocaba. On sám vraj za Porošenka hlasoval, pretože v ňom videl človeka s politickými skúsenosťami, bohatého a schopného.

„V Porošenkovi sme videli nádej. Dúfali sme, že miliardár podnikajúci v Rusku má možno nejaké cestičky k Putinovi, bude schopný zamedziť občianskej vojne. Ani v zlom sne by mi vtedy nenapadlo, ako budú milióny ľudí oklamaní a že si volíme niekoho ešte horšieho, než bol Janukovyč. Preto dnes toľkí z nás cítia sklamanie a rozhorčenie. Tejto politickej moci a predovšetkým prezidenta Porošenka sa musíme zbaviť,“ pokračoval Kocaba.

Podľa jeho slov si totiž Porošenko urobil z vojny podnikanie. „Je to obyčajný cynik. Dnes, pred ďalšími voľbami, sú jeho najčastejšie predvolebné slogany armáda, jazyk a viera. Všimnite si: namiesto mieru armáda. Namiesto demokracie a rovnakých príležitostí pre všetkých bazíruje na jazyku, teda na rozdelení podľa nejakého etnického príznaku. A v poslednom čase tiež často vyťahuje kartu viery. Asi nemusím hovoriť, koľko hrôz sa môže odohrať pri dôslednom rozohrávaní náboženskej karty,“ poznamenal ďalej Kocaba.

Na záver sa vyjadril ku Krymu. „Poviem vám celkom otvorene a jasne: Krym je Ukrajina. A je nezákonne anektovaný. Na tom trvám. Ale rovnako vidím, že vinníkom tejto situácie nie je Vladimir Putin. Vinníkom je ukrajinská moc, ktorá za 27 rokov nedokázala obyvateľom Krymu ukázať výhody spojenia s Ukrajinou. Preto rozumiem hlasovaniu ľudí v krymskom referende. Putin si skrátka vzal to, čo – ako sa u nás hovorí – zle ležalo,“ povedal jasne Kocaba.

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin  Zdroj: TASR

Podľa jeho slov sa teraz treba začať vzďaľovať od tretej svetovej vojny, ku ktorej sa blížime. „Nesmieme si zahrávať s vecami ako vyhlásenie vojnového stavu v krajine, ktorá má osem jadrových reaktorov. To je veľká nezodpovednosť Porošenka, ale aj jeho zaoceánskych bábkovodičov,“ uzavrel.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…