Voličský absentizmus už postihuje aj zakladajúce krajiny EÚ

20. 5. 2019 10:30

Každých päť rokov je účasť voličov vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) nižšia a nižšia. Viac ako polovica elektorátu neprichádza zvoliť si svojich zástupcov do europarlamentu, pričom najbadateľnejšie túto situáciu vnímať v krajinách strednej a východnej Európy, hoci voličský absentizmus už postihuje aj zakladajúce krajiny EÚ, napísala agentúra AFP.

Voličský absentizmus už postihuje aj zakladajúce krajiny EÚ
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka.

Od roku 1979, keď sa konali prvé voľby do EP, sa pokles počtu voličov neustále zvyšoval. Politikom sa darilo mobilizovať stále menej a menej ľudí a v zatiaľ posledných eurovoľbách v máji 2014 voličská účasť dosiahla úroveň iba 42,6 percenta.

Vo väčšine členských štátov je neúčasť v eurovoľbách vyššia ako v národných voľbách 

V roku 2009 predstavovala celková účasť 43 percent a v roku 2004 ešte 45,5 percenta voličov. K tejto situácii paradoxne dochádza aj napriek tomu, že EP má viac právomocí. 

Po prijatí Lisabonskej zmluvy je EP rovnocenným s Radou Európskej únie (ministri členských štátov). Europoslanci v posledných rokoch svoje právomoci maximálne využívali a zamietli, zablokovali alebo zmrazili viacero návrhov zákonov Európskej komisie a podieľajú sa na podobe konečného znenia všetkých právnych textov, ktoré ovplyvňujú smerovanie Únie a každodenný život jej občanov.

"Vo väčšine členských štátov EÚ je neúčasť vo voľbách do EP vyššia ako vo voľbách do národných parlamentov. Rozdiel je v priemere 25 percentuálnych bodov a vidieť to na východe, ako aj na západe EÚ," cituje AFP Oliviera Rozenberga, profesora z Centra pre európske štúdie na Parížskom inštitúte politických vied.

Rozenberg je autorom knihy Európske voľby a Európsky parlament: Od vplyvu po ľahostajnosť.

Len 48 percent Európanov sa domnieva, že ich hlas v Únii zaváži

Podľa Inštitútu Jacqua Delorsa, čo je názorový think-tank založený bývalým šéfom Európskej komisie, absentizmus voličov v eurovoľbách je "normálny jav", lebo ide o voľby na nadnárodnej úrovni, ktorých význam sa občanom zdá byť menší než význam hlasovania na národnej či miestnej úrovni.

Prieskum Eurobarometra, ktorý sa uskutočnil v septembri 2018, naznačil, že len 48 percent Európanov sa domnieva, že ich hlas v Európskej únii zaváži, čo je oveľa menej v porovnaní so 62 percentami respondentov, ktorí si to isté myslia o národných voľbách.

Najslabšiu voličskú účasť v eurovoľbách v roku 2014 zaznamenalo Slovensko

V roku 1979 bolo hlasovanie povinné v troch z deviatich členských krajín vtedajšieho Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) — v Taliansku, Belgicku a Luxembursku. Spolu predstavovali 26 percent voličov.

Tento podiel klesol na približne päť percent po tom, čo Taliansko v deväťdesiatych rokoch 20. storočia upustilo od povinného hlasovania. Povinné hlasovanie však nezaručuje automaticky vysokú mieru voličskej účasti, upozornila AFP.

V roku 2014 absencia na eurovoľbách v Belgicku a Luxembursku bola nízka (od desať do 15 percent), avšak v Grécku to bolo na úrovni 40 percent a na Cypre až 56 percent.

V nadchádzajúcich eurovoľbách (23.-26. mája) bude hlasovanie povinné zo zákona v piatich členských krajinách EÚ — v Belgicku, Grécku, Bulharsku,  Luxembursku a na Cypre.

Najslabšiu voličskú účasť v eurovoľbách v roku 2014 zaznamenalo Slovensko, keď poslancov do EP volilo iba 13 percent právoplatných voličov a absentizmus dosiahol "rekordnú" úroveň 87 percent.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

23:58 Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

To sú len drísty. Ekonómka Markéta Šichtařová sa zase raz rozohnila. Má obavy, že už dokonca aj do v…