Voliči koalície nechcú Kaliňáka

15.12.2016 10:15

Mal by odstúpiť, myslia si voliči všetkých parlamentných strán o Robertovi Kaliňákovi, s výnimkou voličov jeho materskej strany Smer-SD. Prieskum Focusu ukázal, voličom ktorej strany leží minister vnútra v žalúdku najviac, ale napríklad aj to, čo si o jeho zotrvaní vo funkcii myslia nezaradení voliči či nevoliči.

Voliči koalície nechcú Kaliňáka
Foto: TASR
Popis: Minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer-SD)

Exkluzívny prieskum agentúry Focus si vyžiadal denník SME. K anketovej otázke: Mal by Robert Kaliňák odstúpiť pre podozrenie v kauze Bašternák?“ mali respondenti na výber tri možnosti: áno, nie, neviem. Najjednoznačnejší názor majú voliči opozičných strán OĽaNO-NOVA a SaS. Až 91 % voličov Matoviča a spol. a 89 % voličov liberálov odkazuje Kaliňákovi: Odstúp!“ Odchod ministra z vlády požadujú aj tri štvrtiny voličov Sme rodina a 79 % voličov Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko.


Väčšina voličov (63 %) Kaliňákovej materskej strany si nemyslí, že má minister vnútra rezignovať. Opačný názor má 22 % podporovateľov Smeru. Zaujímavé je, že väčšina voličov zvyšných dvoch koaličných strán je za Kaliňákov odchod, konkrétne 62 % voličov SNS a 58 % voličov Mosta-Híd.

Koniec podpredsedu Smeru na ministerskej stoličke žiada aj väčšina nevoličov (73 %) či nerozhodnutých voličov (64 %).

Sociológ Martin Slosiarik z Focusu pre SME uviedol, že voliči menších koaličných strán sčasti chápu prenechanie zodpovednosti a vyvodenia dôsledkov za kauzu Bašternák strane Smer. „Je to však toxické v tom, že neriešená kauza môže časom prerásť do väčšej nespokojnosti voličov,“ reagoval Slosiarik.

Podpredseda národniarov Anton Hrnko reagoval, že strana rešpektuje názor svojich voličov, ale musí rešpektovať aj realitu. „SNS chce riešiť otázky, ale to sa dá len v tej koalícii, ktorá existuje,“ cituje Hrnka denník SME. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: RB

Ďalšie články z rubriky

Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

16:15 Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) si nie je istý, či nominácia štátnej tajomní…