Volebný zákon vykazuje diskriminačné prvky

11. 9. 2019 22:04

Súčasný volebný zákon vykazuje diskriminačné prvky, a to najmä pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí nemôžu dostatočne uplatniť svoje volebné právo. V reakcii na odmietnutie novely zákona o možnosti voľby zo zahraničia parlamentom to uviedlo Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP).

Volebný zákon vykazuje diskriminačné prvky
Foto: unsplash.com
Popis: Ilustračná snímka.

"Je dôležité, aby štát zabezpečil alternatívne prostriedky na riadne uplatnenie práva voliť pre všetkých oprávnených voličov. Povinnosťou štátu je využiť všetky dostupné prostriedky vrátane možnosti on-line hlasovania v digitálnej dobe 21. storočia, aby bolo právo voliť zabezpečené rovnako pre všetkých," povedala výkonná riaditeľka SNSĽP Katarína Szabová.

Slovákom žijúcim v zahraničí je umožnené voliť "na diaľku" vo voľbách do Európskeho parlamentu a pri referende.

"V ostatných prípadoch neostáva Slovákom zdržiavajúcim sa v čase volieb v zahraničí nič iné, ako sa vrátiť na územie Slovenska, uplatniť svoje volebné právo a vrátiť sa naspäť," uvádza stredisko, podľa ktorého majú tieto ustanovenia diskriminačný charakter.

Stredisko chce aj naďalej sledovať vývoj situácie v oblasti volebného práva a chce využiť všetky prostriedky v rámci svojho mandátu na odstránenie diskriminačných ustanovení.

Poslanci parlamentu v utorok (10. 9.) neschválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorú navrhovala opozičná SaS.

Poslanci navrhovali, aby mohli Slováci v zahraničí hlasovať vo voľbách do národnej rady, do Európskeho parlamentu, v prezidentských voľbách, v ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta aj v referende.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Poslanci sa zídu na mimoriadnej schôdzi. Danko chce predložiť aj "Irak"

11:29 Poslanci sa zídu na mimoriadnej schôdzi. Danko chce predložiť aj "Irak"

Poslanci sa opäť zídu na schôdzi Národnej rady (NR) SR. Januárová schôdza nebola vopred plánovaná, p…