Volebná komisia odmietla žiadosť Erdoganovej vládnucej strany, tá chce opakovať voľby v Istanbule

9. 4. 2019 14:00

Turecká ústredná volebná komisia odmietla žiadosť vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o úplné prepočítanie hlasov vo voľbách starostu mesta Istanbul. V utorok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Volebná komisia odmietla žiadosť Erdoganovej vládnucej strany, tá chce opakovať voľby v Istanbule
Foto: TASR
Popis: Recep Tayyip Erdogan

Turecká vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana požiada o opakovanie minulotýždňových volieb starostu mesta Istanbul. Odôvodnila to údajnými nezrovnalosťami počas volieb, informovala v utorok agentúra AP.

Podpredseda strany Ali Ihsan Yavuz konštatoval, že došlo k "významným udalostiam a situáciám", ktoré ovplyvnili výsledok volieb. Jeho strana využije právo na "mimoriadne odvolanie", uviedol po tom, ako turecká ústredná volebná komisia odmietla žiadosť o úplné prepočítanie hlasov vo voľbách starostu Istanbulu.

Člen najvyššej volebnej komisie Recep Özel v utorok ráno však tiež oznámil, že komisia povolila prepočítanie hlasov z 51 volebných urien v meste. Komisia musí ešte rozhodnúť o žiadosti zopakovať hlasovanie v jednom istanbulskom obvode.

Erdoganova strana utrpela veľkú čiastočnú porážku v tureckých komunálnych voľbách, ktoré sa konali 31. marca. Opoziční kandidáti totiž zvíťazili v tureckom hlavnom meste Ankara a vytlačili Erdoganovu stranu aj v najľudnatejšom meste krajiny, v Istanbule.

Vládnuca strana požiadala o prepočítanie odovzdaných hlasov a argumentovala tým, že voľby boli poznamenané nezrovnalosťami. Opozícia toto tvrdenie odsúdila ako trik na dosiahnutie opakovania komunálnych volieb.

Hoci AKP získala spolu so svojím koaličným partnerom v komunálnych voľbách celkovo viac ako 50 percent hlasov, porážka jej kandidátov na post starostov v hlavnom meste, ako aj ekonomickom centre krajiny Istanbule, pre ňu predstavuje zásadný neúspech.

Komunálne voľby v Turecku boli vnímané ako test podpory Erdoganovi v situácii, keď štát s 81 miliónmi obyvateľov čelí hospodárskej recesii s dvojcifernou infláciou, rastúcim cenám potravín a vysokej miere nezamestnanosti.

Erdogan a AKP zvíťazili v každých voľbách od roku 2002, keď sa táto strana dostala k moci. Podľa analytikov súvisí výsledok komunálnych volieb z 31. marca práve s ekonomickou stagnáciou Turecka.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

21:59 Opäť BLOKÁDA! Dopravcovia prosia o pochopenie a podporu. Kamionisti od utorka obnovujú štrajk

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) od utorka (28. 1.) od 8.00 h začína organizovať protestné zhroma…