Voľby19: Slováci zo zahraničia by prijali možnosť voliť prezidenta aj z cudziny

30. 3. 2019 20:40

Slováci žijúci v zahraničí by prijali, keby mohli aj prezidenta SR voliť zo zahraničia. Zhodujú sa, že takáto možnosť by mala byť pri všetkých voľbách na Slovensku vrátane aktuálnych prezidentských volieb. Mnohí sa ich buď pre veľkú vzdialenosť alebo z finančných dôvodov nemôžu vždy zúčastniť.

Voľby19: Slováci zo zahraničia by prijali možnosť voliť prezidenta aj z cudziny
Foto: TASR
Popis: Na snímke voliči, ktorí prišli do obce Kúty voliť v 2. kole prezidentských volieb z Brna, podpisujú petíciu za to, aby v budúcich prezidentských voľbách mohli voliť aj zo zahraničia
reklama

Skúsenosti s tým má aj Ján Jakobej, ktorý pricestoval v Mníchova. „Bohužiaľ, vzhľadom k nemožnosti voľby prezidenta zo zahraničia som sa nevedel zúčastniť na voľbách v prvom kole. Jednoznačne by som prijal, keby sa dalo voliť zo zahraničia pri všetkých typoch volieb,“ uviedol Jakobej.

Právo vyjadriť sa a zahlasovať si však nechcel nechať ujsť aspoň v sobotnom druhom kole volieb. „Myslím si, že každý, kto má volebné právo, by mal toto právo využiť. Pretože ide o budúcnosť a zástupcu tejto krajiny,“ poznamenal.

Jasno má aj v tom, aká by mala byť nová hlava štátu. Slovenský prezident by mal byť podľa neho v prvom rade lojálny krajine a viac sa stretávať s občanmi v regiónoch. „A mal by tlmočiť názory Slovákov v zahraničí, keďže je to osoba, ktorá zastupuje Slovensko navonok,“ dodal Jakobej.

Na druhé kolo volieb precestovala z Prahy aj Eva Krššáková. Hoci sa jej podarilo prísť aj na prvé kolo pred dvoma týždňami, priznáva, že cestovanie je pre ňu časovo aj finančne náročné. Priznáva však, že dlho si nebola istá, či sa na druhé kolo vráti, nakoniec ju však niektoré veci presvedčili.

„Viem, že ľuďom to nie je jedno a poznám veľmi veľa takých, ktorí by prísť chceli, ale z nejakých dôvodov nemôžu. Nemajú finančné prostriedky, dovolenky alebo tak,“ poznamenala Krššáková. Preto by prijala, keby sa v tomto smere zmenil zákon a aj prezident by sa mohol voliť zo zahraničia. Prezident by pritom podľa nej mal vedieť reprezentovať krajinu a mal by byť nezávislý. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čaputová vystúpila so správou o stave Slovenska. Nevracajme sa do stavu pred koronou, je hlavné posolstvo

9:55 Čaputová vystúpila so správou o stave Slovenska. Nevracajme sa do stavu pred koronou, je hlavné posolstvo

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok ráno vystúpila pred poslancami Národnej rady (NR) SR so sprá…