Voľby po novom. Čítajte, čo všetko bude v marci inak. Zbrojný pas sa vám zíde

21.12.2015 14:12

Parlamentné voľby budú už o tri mesiace a prvýkrát sa majú riadiť novými pravidlami, ktoré prinesú viacero zmien. Z pôvodných 6 zákonov, ktoré upravovali volebný poriadok a fungovanie volebnej komisie, sa stali dva. Jedným z nich je zákon o podmienkach výkonu volebného práva, ktorému sa vo svojom blogu podrobnejšie venuje Daniel Kerekes.

Voľby po novom. Čítajte, čo všetko bude v marci inak. Zbrojný pas sa vám zíde
Foto: SITA
Popis: volebná komisia
Ministerstvo vnútra pripravovalo nový volebný zákon niekoľko rokov, ale jeho obsah podľa Kerekesa do veľkej miery kopíruje to, čo bolo napísané v pôvodných šiestich volebných zákonoch. Navyše aj v novom zákone zostalo údajne niekoľko chýb. Kerekes na blogu Denníka N uvádza ako príklad „nemonotónnosť prerozdeľovania mandátov vo voľbách do NR SR a EP.“ Ide o situáciu, v ktorej sa strane viac oplatí, ak získa menej hlasov, pretože by dostala viac hlasov. 
 
Ako ďalší problém vidí Kerekes nejednotnosť pri voľbách predsedov samosprávnych krajov a primátorov či starostov. Nejednotnosť vekovej hranice pre právo byť zvolený a nemožnosť voliť poštou považuje za ďalšie problémy, ktoré nový zákon o voľbách prináša. 

ÚVK je minulosťou 

Ústrednú volebnú komisiu (ÚVK) nahradí v marci 2016 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán (ŠKpVKFPS). Nezmenil sa však iba jej názov, ktorý je po novom dlhý aj v skratke, ale zmenami prešlo aj zostavovanie komisie. Do bývalej ÚVK mohli zástupcov nominovať všetky strany, ale po novom to môžu robiť už len parlamentné strany. Členov šátnej komisie môžu navyše menovať aj ústavné orgány, ako Generálna prokuratúra, Najvyšší súd, Najvyšší kontrolný úrad alebo Ústavný súd. 
 
Spodná veková hranica na účasť vo volebnej komisii je 35 rokov a jej členovia budú podľa nového zákona poberať za svoju funkciu aj plat. V minulosti členovia ÚVK plat štandardne za svoju prácu nepoberali. 

Zmeny pre voličov

V marci sa už voliči nebudú musieť pred komisiou identifikovať len občianskym preukazom. Nový zákon umožňuje, aby to urobili aj iným úradným dokladom, na ktorom je fotografia, rodné číslo a adresa trvalého pobytu. Pas ani vodičský preukaz tieto podmienky však podľa zákona nespĺňajú, ale zbrojný pas už áno. Keď volič preukáže totožnosť, dostane hlasovacie lístky aj obálku, ale prevzatie bude musieť najnovšie potvrdiť podpisom. 
 
Za vynášanie hlasovacích lístkov, ktorých kupovanie sa v minulosti objavilo, hrozí pokuta 33 eur. Takýto trest hrozí každému, kto nepoužité hlasovacie lístky nevhodí do schránky určenej na ich likvidáciu. V tomto smere však volebná komisia nemá žiadne právomoci, ale môže v prípade podozrenia na vynášania hlasovacích lístkov z volebnej miestnosti, zavolať políciu. 
 
Celý blog Daniela Kerekesa si môžete prečítať TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Orbán varoval Slovensko pred vplyvom Sorosa. Dodal, že pre Maďarsko znamená tento nebezpečný finančný špekulant riziko z hľadiska národnej bezpečnosti

14:35 Orbán varoval Slovensko pred vplyvom Sorosa. Dodal, že pre Maďarsko znamená tento nebezpečný finančný špekulant riziko z hľadiska národnej bezpečnosti

Význam ochrany proti ilegálnej migrácii a zachovanie kultúrnej identity zdôraznili v nedeľu v reláci…