Vojna v justícii pre Bašternáka a Kaliňáka. A Žitňanská sa len prizerá

11. 8. 2016 12:22

Prokurátora Vasiľa Špirka, ktorý dozeral na obchody ministra vnútra Roberta Kaliňáka a kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka, obvinila polícia zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Postup úradov v Špirkovom prípade skritizoval bratislavský sudca Peter Šamko, ktorý si vyslúžil protiúder od Úradu špeciálnej prokuratúry. Bratislavského sudcu sa teraz zastali kolegovia zo Združenia za otvorenú justíciu.

Vojna v justícii pre Bašternáka a Kaliňáka. A Žitňanská sa len prizerá
Foto: SITA
Popis: Budova ministerstva spravodlivosti
reklama

Prokurátor Vasiľ Špirko, ktorý dozeral na vyšetrovanie obchodov ministra vnútra Roberta Kaliňáka, bol dozerajúcim prokurátorom aj v prípade Ľuboša Vargu, stíhaného za daňové podvody. Prokurátor viedol s Vargom neformálne rozhovory, v rámci ktorých podnikateľ upozornil na finančné machinácie v ministerstve vnútra a tie chcel Špirko vyšetriť. Varga svoje slová najskôr odobril podpisom, následne si to rozmyslel a Špirka obvinil z manipulácie. Špirka polícia neskôr obvinila zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Zareagoval na to bratislavský sudca Peter Šamko, ktorý považuje za pozoruhodné, že: „Došlo k vzneseniu obvinenia za skutok, ktorý zjavne nevykazuje znaky stíhaného trestného činu.“ Sudca sa pozastavil aj nad tým, že k vzneseniu obvinenia prišlo príliš rýchlo a údajne mu nepredchádzalo preverenie.

Hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová neskôr na Šamkovu adresu uviedla, že: „Takýmto postupom môže byť spochybnená jeho nestrannosť pri výkone funkcie v trestnom konaní.“ Jeho vyjadrenia považujú za ovplyvnené aktuálnym politickým dianím.

Sudca má aj morálne a etické povinnosti

Petra Šamka sa teraz zastali kolegovia zo Združenia pre otvorenú justíciu. Sudca nie je a nemôže byť úplne v ústraní reálneho života, ktorého je súčasťou, a nemožno od neho požadovať, aby realitu ignoroval,“ píše sa vo vyhlásení združenia.

Tak ako je lekár aj mimo výkonu služby povinný zasiahnuť na ochranu bezprostredne ohrozeného života či zdravia iného človeka, tak aj člen každej právnickej profesie má morálno-etický záväzok prispievať k zvyšovaniu právneho povedomia spoločnosti a zlepšovaniu fungovania právneho štátu, cituje denník SME predsedníčku Katarínu Javorčíkovú. Ak sudca spozoruje, že niektoré zložky štátnej moci týmito hodnotami pohŕdajú alebo ich ignorujú, či ich dokonca ohrozujú, má podľa Javorčíkovej morálnu a etickú povinnosť nemlčať.

K prípadu sa vyjadrila aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá sudcom odkázala, aby si problém medzi sebou vyriešili sami.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: lb
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…