Vojna medzi USA a Mexikom? Je to reálne, ak sa Trump stane prezidentom USA, varuje bývalý prezident

13.5.2016 9:00

Bývalý mexický prezident Vincente Fox varoval, že ak sa prezidentom USA stane republikánsky kandidát Donald Trump, môže to viesť k vojne medzi Spojenými štátmi a Mexikom.

Vojna medzi USA a Mexikom? Je to reálne, ak sa Trump stane prezidentom USA, varuje bývalý prezident
Foto: SITA
Popis: Bývalý mexický prezident Vincente Fox

Bývalý mexický prezident Vincente Fox vo svojom vystúpení v internetovej podcastovej relácii Kickass Politics obvinil amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, že zavádza návrat „éry škaredého Američana“.

Gringo Trump nás dovedie k vojne

Fox pripomenul význam slova gringo, ktorým hispánski obyvatelia Latinskej Ameriky označujú cudzincov, najmä bielych Američanov zo Spojených štátov. Označenie gringo podľa Foxa zároveň súvisí s obdobím, keď Američanov nenávideli po celom svete. „Tento človek (Donald Trump - pozn. redakcie) je škaredý Američan, je to nenávidený gringo, lebo útočí na nás všetkých,“ konštatoval Fox.

Výroky o gringovi Trumpovi však neboli tým najkontroverznejším, čo Fox povedal, zvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta môže podľa exprezidenta Mexika viesť až k vojne medzi USA a Mexikom. „Zamyslite sa, toto môže viesť k vojne, a nie iba obchodnej vojne,“ vyjadril sa Fox.

Bývalý prezident doplnil, že Mexičania sú malí „ako paprička jalapeno“, ale Američanom vyslovil varovanie. „Nezahrávajte sa s nami. Vieme preskakovať múry. Vieme preplávať rieky. A vieme sa obrániť.“

Postavím múr a Mexiko to zaplatí

Donald Trump si pohneval mnohých Mexičanov, keď označil časť mexických prisťahovalcov za zločincov a zároveň oznámil svoj plán výstavby múru na americko-mexickej hranici, ktorý by mal zastaviť jej nelegálne prekračovanie. Trump dokonca tvrdí, že Mexiko prinúti, aby náklady na vystavanie tejto bariéry zaplatilo. Trump vysvetlil, že ak sa stane prezidentom a Mexiko nezaplatí, pozastaví prevody peňazí, ktoré posielajú mexickí imigranti z USA domov do Mexika. Ide pritom o miliardy dolárov a ich strata by pravdepodobne zdecimovala mexickú ekonomiku. Mexiko má podľa D. Trumpa na výstavbu múru jednorazovo prispieť sumou päť až desať miliárd dolárov. Mexiko vylučuje možnosť, že by malo na stavbu múru prispieť.

Vincent Fox nekritizoval Trumpa prvý raz. Začiatkom roka Trumpovi odkázal, že Mexiko za ten „sk*rvený múr nezaplatí". Za tento výrok sa však neskôr ospravedlnil.

Posledné Foxove vyjadrenia o možnej americko-mexickej vojne prekvapili viacerých amerických komentátorov. „Zbláznil sa tento chlapík?“ pýta sa vo svojom článku novinár Brian Anderson a dodáva: „Bol prezidentom Mexika a pravdepodobne tuší, že mexická armáda je značne obmedzená, zvlášť pokiaľ ide o konfrontáciu s jedinou svetovou veľmocou.“

Vincente Fox o Donaldovi Trumpovi

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: ste
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Generál NATO:  V minulosti sme zlyhali, musíme rozmýšľať inak

0:00 Generál NATO: V minulosti sme zlyhali, musíme rozmýšľať inak

Vnímať obranu len ako tanky, lietadlá a lode je chybné. Bezpečnosť totiž priamo súvisí aj s témami, …