Vojna gastráčov pokračuje. Opoziční rytieri sa spájajú. Liberál vyzýva poslancov: Zrušme tento špinavý biznis

20. 5. 2016 5:30

Stravné lístky, známe aj ako gastráče, polarizujú slovenskú spoločnosť už dlhší čas. Kým jedni sú za, iní proti nim. Tŕňom v oku sú najmä spoločnosti, ktoré gastrolístky poskytujú, posvietil si na ne už aj Protimonopolný úrad SR. Jednotná nie je ani vláda. Ministerstvo práce tvrdí, že po zrušení lístkov zamestnanci prestanú obedovať. Najnovšie sa k téme vyjadrili aj opoziční poslanci z OĽaNO a SaS.

Vojna gastráčov pokračuje. Opoziční rytieri sa spájajú. Liberál vyzýva poslancov: Zrušme tento špinavý biznis
Foto: SITA
Popis: Ilustračná snímka

Gastrolístky, gastráče, stravenky či stravné lístky - je jedno ako ich voláme, ale jedno je isté, názory na nich polarizujú spoločnosť. Jednotná nie je ani vláda. Záujem zrušiť gastrolístky má okrem Siete aj Most-Híd. Smer nie je jednotný a národniari chcú o nich diskutovať. Opoziční Obyčajní ľudia prichádzajú s návrhom novely zákona, ktorý má umožniť zamestnancovi si vybrať, či bude dostávať naďalej stravné lístky, alebo peniaze v presne rovnakej výške. Šéf obyčajných sa na sociálnej sieti podelil s reakciou poslanca Dušana Bublavého zo Smeru, ktorý sa podľa Matoviča vyjadril: „Ja sa obávam, že keď sa stravné lístky nahradia peniazmi, tak sa zníži stravovanie,“ píše Matovič a dodáva: „Nuž, ak chcete chrániť biznis sponzorov Smeru a SNS, vymyslíte aj najväčšiu hovadinu na svete.“

Zdroj: Facebook/Igor Matovič

V závere Matovič konštatuje, že podľa Bublavého pocit hladu nás opantá len vtedy, ak sa v našej peňaženke nachádzajú správne lístočky“.

Spomínané vášnivé diskusie pri tíme gastrolístkov sa viedli aj v komentároch pod Matovičovým príspevkom. Jeden z diskutujúcich napríklad píše: „Možno to pán minister nevie, ale ja jem preto, že som hladný a nie pre nejaké lístky. Ale určite to vedia, ale...“ Ďalší tvrdí, „stravné lístky sú čistý o*eb“ a dodáva, „robia z ľudí ovce, ako keby sa nevedeli rozhodnúť sami“.

Zdroj: Facebook/Igor Matovič

Gastrolístky sú špinavý biznis za veľké peniaze

Z opozičných strán sa k téme gastrolístkov vyjadruje Sulíkova SaS, ktorá v týchto dňoch predložila do parlamentu na 4. schôdzu 40 návrhov, o ktorých hovorí, že pomôžu podnikateľom a nezaťažia rozpočet, preto ich treba prijať hneď. K týmto návrhom sa pridalo aj Matovičovo OĽaNO. Jeden zo 40 návrhov sa priamo dotýka aj gastrolístkov. Chcú, aby sa gastrolístky nahradili peniazmi. Dnes sa k téme uskutočnila tlačová konferencia, na ktorej sa poslanec zo SaS Juraj Droba vyjadril, že gastrolístky sú špinavý biznis za veľké peniaze, z ktorého na Slovensku profitujú štyri firmy. Podľa Drobu robia zo zamestnancov ovečky, ktoré nevedia, kedy majú hlad. Zamestnávateľom a reštauráciám pridávajú gastrolístky problémy, keďže administrácii s lístkami sa musí venovať ďalší človek. „Vyzývam všetkých vládnych aj opozičných poslancov, aby sme tento špinavý biznis zrušili.“

Na tlačovej konferencii bol prítomný aj šéf OĽaNO Igor Matovič, ktorý sa priklonil k Drobovmu návrhu a apeloval na zmenu názoru dvoch koaličných strán Smeru a SNS. Rovnako spomenul, že toto je už štvrtý pokus o zmenu zákona. Prvý raz sa pokúšali neúspešne počas vlády Ivety Radičovej, potom dvakrát počas druhého kabinetu Roberta Fica. „Pevne veríme, že minimálne dve strany, ktoré nás podporovali pri tomto návrhu v minulosti, dnes zahlasujú rovnako a nezradia zamestnancov. Hovorím o strane Most-Híd a strane Sieť,“ dodal Matovič.

O dôvodoch na zrušenie gastrolístkov na tlačovej konferencii hovorila aj liberálka Jana Kiššová. „My cez stravné lístky nútime chodiť zamestnancov do určitých vybraných zariadení, lebo nie všetky reštaurácie gastrolístky berú,“ menovala a dodala: „Druhý dôvod je, že ľuďom sa predražuje jedlo, zo stravných lístkov sa nevydáva,“ uviedla. Pripomenula tie skupiny ľudí, ktorí majú špeciálny stravovací režim alebo tých, ktorí si nosia jedlo aj z domu. „Stravné lístky ako cenný papier majú exspiráciu do konca roka, peniaze ju nemajú,“ obhajovala slobodný výber medzi gastrolístkami a peniazmi liberálka, ktorá v závere vyzvala poslancov, aby nevalcovali opozičné návrhy.

Po skončení tlačovej konferencie sa šéf obyčajných Matovič podelil s ľuďmi o novú perlu v podobe vyjadrenia „zlepenca zlodejov“, ako ich nazval.


Zdroj: Facebook/Igor Matovič

Žiadne lístky rovná sa zhoršenie zdravia

Po zrušení gastrolístkov by ako ich náhrada mal slúžiť príplatok ku mzde, ktorý nebude zdanený a nebude podliehať odvodom. Ministerstvo práce však už dlhodobo tvrdí, že zrušenie poukážok by malo za následok zhoršenie zdravotného stavu zamestnancov, lebo by prestali pravidelne obedovať. Firmy, ktoré prevádzkujú biznis s týmito poukážkami, si myslia to isté a dodávajú, že reštaurácie by týmto krokom prišli o 210 miliónov ročne a 15-tisíc zamestnancov. K téme sa vyjadrili aj kompetentní. „Ministerstvo práce je pripravené na diskusiu o aktuálnosti filozofie a reálneho prínosu gastrolístkov, resp. gastrokariet, pre pravidelné a kvalitnejšie stravovanie zamestnancov. Ministerstvo však naďalej trvá na svojom postoji k tejto téme. Za otvorenú považujeme samotnú maximálnu províziu zo zákona, ktorá bola novelou pred zhruba 10 rokmi upravená na súčasné tri percentá,“ povedal hovorca ministerstva práce Michal Stuška a dodal, že provízia, ktorú spomínal, predstavuje poplatok pre gastrolístkovú firmu.

Gastrospoločnosti si zobral na mušku aj protimonopolný úrad, ktorý firmám vo februári vystavil pokutu na 3 milióny eur. Podľa úradu si firmy medzi sebou vytvorili kartelovú dohodu – napríklad si rozdelili klientov. K dohodám malo dochádzať aj pri viac ako 300 verejných obstarávaniach.

Na zistenie protimonopolného úradu, že gastrospoločnosti si nebudú navzájom preberať klientov a znižovať si marže upozornil na dnešnej tlačovej konferencii aj Matovič. Biznis s gastrolístkami vyčíslil na 750 miliónov eur ročne, marže z tejto sumy končia v rukách firiem podnikajúcich so stravovacími lístkami.

Kritika voči liberálom drsne a bez servítky

Novela zákona o gastrolístkoch je súčasťou návrhov, ktoré predložili liberáli na aktuálnej schôdzi ako súčasť programu Agenda 2020, s ktorou vstupovali do predvolebných bojov, a ktoré po vstupe do vlády chceli presadzovať. Aj napriek neúčasti vo vláde sa tieto body snažia presadzovať prostredníctvom pozmeňovacích návrhov. Na ich dielo sa zosypala vlna kritiky od viacerých koaličných poslancov. „Návrhy sú vysoko neodborné v mnohých častiach, často sú len populistické. Nemajú kvalitu komplexnej zmeny," vyjadril sa predseda parlamentu Andrej Danko a dodal: „Zákony, ktoré pripravuje vláda, majú určité náležitosti. Keď už vláda predloží návrhy, majú svoj legislatívny proces za sebou a majú aj svoju kvalitu,“ uzavrel.

Servítku si pred ústa nebral smerák Ľuboš Blaha, podľa ktorého sa návrhy z dielne SaS do veľkej miery týkajú zmien v Zákonníku práce, „ktoré by brutálne oslabili zamestnancov a sociálne dohody na Slovensku“, píše Blaha a dodáva: „Bože, odpusť im, nevedia, čo činia... Oni chcú nehanebne zbavovať robotníkov ich sociálnych práv nielenže bez akéhokoľvek mandátu, ale aj bez akejkoľvek verejnej diskusie, s úplným vylúčením sociálnych partnerov, skrátka, oni to chcú odbaviť ako tí najarogantnejší latifundisti niekde v Hondurase...“

Do súdka reakcií pridal svoju aj podpredseda parlamentu Martin Glváč. „Mali by konečne prestať so súťažením, kto viac rozhnevá ľudí na Facebooku,“ vyjadril sa. Ako na tieto vyjadrenia reagoval predseda SaS Richard Sulík si môžete prečítať TU.

Novela zákona o gastrolístkoch je súčasťou návrhov, ktoré predložili liberáli na aktuálnej schôdzi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

V ostravskej nemocnici sa strieľalo, polícia hlási viaceré obete. Útočník sa strelil do hlavy

9:01 V ostravskej nemocnici sa strieľalo, polícia hlási viaceré obete. Útočník sa strelil do hlavy

AKTUALIZOVANÉ Šesť mŕtvych si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v utorok ráno vo Fakultnej nemocnic…