Vojna Danka s obchodnými reťazcami zvýši ceny potravín, varuje SaS

25. 6. 2018 22:00

Je nehoráznosť robiť z obchodných reťazcov regulované odvetvie. Je to navyše v rozpore s pravidlami členstva v Európskej únii (EÚ). Uviedla to opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) v reakcii na "vyhlásenie vojny obchodným reťazcom" predsedom Slovenskej národnej strany (SNS) a Národnej rady (NR) SR Andrejom Dankom.

Vojna Danka s obchodnými reťazcami zvýši ceny potravín, varuje SaS
Foto: df
Popis: Podpredsedníčka SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová
reklama

"Opäť ideme od ľudí ťahať peniaze, pretože odvod, ktorý by štát pre reťazce zaviedol, bude musieť niekto zaplatiť. Rovnako ako pri poistnom či iných osobitných odvodoch, by aj tento odvod zaplatili, samozrejme, ľudia, ktorí v reťazcoch nakupujú. Okrem toho neviem si predstaviť obchodníka, ktorý má záujem preferovať zahraničné výrobky. Chce predsa predávať tie, o ktoré je záujem, nie tie, ktoré si vybral pán Danko," uviedla podpredsedníčka SaS a tímlíderka strany pre podnikateľské prostredie Jana Kiššová, podľa ktorej osobitný odvod okrem zvýšenia cien potravín môže vzhľadom na rozpor s pravidlami EÚ vyjsť Slovensko draho.

Domáce potraviny sa podľa liberálov podporujú inak. Napríklad vyšetrením prideľovania pochybných eurodotácií Vadalovcom namiesto poctivých farmárov. "Najprv vláda nechá rozhádzať podporu farmárom, potom im 'pomôže' tak, že zruší fungujúci trh, ktorý naväzuje na nich a chce nechať chýbajúce peniaze zaplatiť obchodníkom s potravinami. Teda spotrebiteľom, ktorým už aj tak rastú ceny vysoko nad priemerom," uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre verejné financie Eugen Jurzyca.

Obchodné reťazce podľa SaS netreba učiť správať sa, ako sa nazdáva predseda SNS. Podľa SaS treba ozdraviť podnikateľské prostredie tak, aby sa na Slovensku mohli vyrábať konkurencieschopné potraviny, nielen čo do kvality, ale aj ceny, aby si ich Slováci mali za čo kúpiť. "Najhorším dôsledkom tohto nápadu bude zvýšenie cien potravín. Tie pritom medziročne už aj tak vzrástli o vysokých 4,5 %," uzavrela Kiššová.

Danko v nedeľu (24.6.) v diskusnej relácii TA3 "V politike" naznačil, že podpora domácich výrobcov a slovenských produktov by mala byť zabezpečená systémovou podporou z obratu obchodných reťazcov. S touto snahou, ktorá by mala dostať počas leta podobu legislatívneho návrhu, je podľa Danka už oboznámený aj rezort financií.

Predseda parlamentu zároveň vyhlásil, že ak sa obchodné reťazce "nenaučia správať" voči domácim výrobcom, pôdohospodárom i potravinárom, "bude tu snaha štátu, aby sme od obchodných reťazcov dostali financie do kolobehu podpory potravinárov a pôdohospodárov". Podľa Danka pôjde o osobitný odvod. "Ktorý vytvorí to, že do podpory na zelenú naftu a podpory predaja produktov slovenských výrobkov by sa systémovo dostávali peniaze z obratov obchodných reťazcov," uviedol Danko. Verí, že opodstatnenie systémovej podpory pochopia aj samotné obchodné reťazce. "My potrebujeme naučiť našich spotrebiteľov na domáce výrobky, ale tie musia byť naozaj slovenské, od slovenských výrobcov," zdôraznil predseda SNS.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

15:35 Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

Prepad cien z dôvody koronakrízy nehrozí, ale ich dynamický rast je na chvíľku minulosťou, hodnotí s…