Vodca ukrajinskej Radikálnej strany: Zelenskyj porušil ústavu

22. 5. 2019 12:30

Líder ukrajinskej Radikálnej strany a vodca rovnomennej frakcie v parlamente Oleh Ľaško obvinil prezidenta Volodymyra Zelenského z toho, že konal nezodpovedne a porušil ústavu, keď podpísal výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných volieb.

Vodca ukrajinskej Radikálnej strany: Zelenskyj porušil ústavu
Foto: TASR
Popis: Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skladá prezidentský sľub v parlamente v Kyjeve v pondelok 20. mája 2019.
reklama

Ľaško súčasne oznámil, že jeho strana začína zbierať podpisy pod výzvu adresovanú Ústavnému súdu, aby výnos prezidenta o rozpustení parlamentu vyhlásil za protiústavný, informovala v stredu agentúra Ukrinform.

Na to, aby súd ich petíciu prijal a zaoberal sa ňou, je potrebných 45 podpisov poslancov parlamentu.

Výnos o rozpustení parlamentu označil Ľaško vo svojom príspevku na Facebooku za "protiústavný, protizákonný a svojvoľný".

Zelenskyj podľa neho postupuje ako svojho času Viktor Janukovyč, keď v roku 2010 po voľbách "vďaka zapredaným sudcom" Ústavného súdu zmenil ústavu. Ľaško v tejto súvislosti obvinil Zelenského, že sa snaží uzurpovať si moc v krajine.

Súčasne varoval, že Ukrajinu momentálne delí "len jeden krok" od "revanšu" Strany regiónov, ktorá podporovala exprezidenta Janukovyča. Ľaško súčasne deklaroval, že jeho tím je pripravený na predčasné voľby a bude v nich kandidovať.

V Kyjeve sa v stredu uskutoční mimoriadna schôdza ukrajinského parlamentu. O jej zvolanie požiadal Zelenskyj predsedu parlamentu Andrija Parubija po utorkovej sérii konzultácií s lídrami parlamentných frakcií.

Rokovať sa má o zmenách vo volebnom zákone. Zelenskyj totiž navrhol, aby sa na Ukrajine prestal uplatňovať väčšinový systém a aby sa hranica na vstup politických strán do parlamentu znížila z piatich na tri percentá.

V súlade so Zelenského výnosom sa predčasné voľby na Ukrajine budú konať 21. júla.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

18:00 Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

Nápad verejne špekulovať o plošnom, celoštátnom "blackoute" považuje bývalý premiér Mikuláš Dzurinda…