Vo voľbách v USA uspeli aj zástupcovia menšín: lesbická Indiánka, moslimka zo Somálska, homosexuálny guvernér...

8.11.2018 13:05

„America First“, hovorieval a hovorí Donald Trump. Teraz sa toto úslovie znovu potvrdilo vo voľbách do Kongresu. Niektorí zvolení aj predpokladaní kandidáti sú skutočne zatiaľ nevídanými zástupcami menšín. Do Snemovne reprezentantov mieria za demokratmi prvé Indiánky, moslimky a do kresla guvernéra prvý verejne priznaný homosexuál. Prvý transsexuál na pozícii guvernéra však neuspel. Informuje o tom CNN a CNBC.

Vo voľbách v USA uspeli aj zástupcovia menšín: lesbická Indiánka, moslimka zo Somálska, homosexuálny guvernér...
Foto: TASR
Popis: Jared Polis

Hviezdou demokratov sa stala Alexandria Ocasiová-Cortezová. Táto členka Amerických demokratických socialistov, ktorá predtým organizovala kampaň Bernieho Sandersa, sa tak stane najmladšou zvolenou členkou Kongresu. Medzi jej priority patrí zrušenie ICE, štátnej organizácie, ktorá má okrem iného na starosti vyhosťovanie nelegálnych migrantov, potom tiež bezplatné vyššie vzdelanie, garantované zamestnanie štátom, zdravotná starostlivosť pre všetkých, reforma držania zbraní, koniec súkromných väzníc a dostupné bývanie. V primárkach demokratov porazila svojho straníckeho kolegu Joea Crowleyho, ktorý obvod reprezentoval od roku 2004. Jej matka pochádza z Portorika.

Alexandria Ocasiová-Cortezová

Alexandria Ocasiová-Cortezová  Zdroj: ReproFoto YouTube (CNBC)

Podľa CNN bude teraz v Snemovni reprezentantov najviac žien v histórii. Prvýkrát budú tiež v Kongrese sedieť Indiánky a moslimky. Jedna zo zvolených Indiánok je navyše homosexuálna a jedna zo zvolených moslimiek pre zmenu Somálčanka, ktorá do USA prišla pred dvadsiatimi rokmi. Ak chceli demokrati svoje rady diverzifikovať, aby boli čo najviac dúhové, teraz sa im to podarilo.

Ďalšie víťazstvo pre menšiny predstavuje prvý otvorene homosexuálny guvernér, ktorým sa podľa očakávaní CNN stane Jared Polis. Polis už pôsobil v Kongrese. Nie všetky prvenstvá sa však demokratom podarili. Na Floride sa Andrew Gillum snažil získať post guvernéra, ale neuspel proti republikánovi Ronovi DeSantisovi. Keby uspel, bol by prvým čiernym guvernérom Floridy. A Christine Hallquistová by bola prvá transgender kandidátka demokratov, ale nevyzerá to, že by vo Vermonte v boji o guvernérske kreslo uspela.

Christine Hallquistová

Christine Hallquistová  Zdroj: ReproFoto YouTube (kanál servera Politico)

Články si môžete v angličtine prečítať TU a TU.

Autor: kas

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Saková a Lučanský by mali vysvetliť prepojenia polície s Bödörom, tvrdí OĽaNO

18:27 Saková a Lučanský by mali vysvetliť prepojenia polície s Bödörom, tvrdí OĽaNO

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) a policajný prezident Milan Lučanský by mali vysvetliť pre…