Vo Francúzsku pokračovali protesty žltých viest, násilnosti hlásili z Nantes

12. 5. 2019 7:45

Prívrženci francúzskeho hnutia tzv. žltých viest pokračovali v sobotu v pravidelných pouličných protestoch, informovala agentúra AP.

Vo Francúzsku pokračovali protesty žltých viest, násilnosti hlásili z Nantes
Foto: TASR
Popis: Francúzsko Protest Žlté Vesty
reklama

Podľa bilancie ministerstva vnútra sa na protestoch v celej krajine zúčastnilo asi 18.600 ľudí vrátane asi 1200 v Paríži, uviedla agentúra AFP. Hnutie žltých viest však informovalo o viac ako 37.000 demonštrantoch.

Pochod v Paríži sa začal v blízkosti sídla univerzity Jussieu. Žlté vesty takto chceli vyjadriť solidaritu s učiteľmi, ktorí tento týždeň štrajkovali na protest proti návrhu vzdelávacej reformy. 

Vzhľadom na to, že stále platí zákaz zhromažďovania a protestov na parížskej triede Champs-Élysées a na väčšine územia centrálnej časti Paríža, dejiskami celoštátnych protestných zhromaždení boli mestá Lyon v stredo-východnom Francúzsku a Nantes na západe krajiny. 

V každom z týchto miest sa zišlo do 3000 prívržencov protivládneho hnutia. 

Fotogaléria: - Protesty žltých viest v Paríži (6.4.2019)

Na snímke demonštranti z hnutia žltých viest počas...
Na snímke demonštranti z hnutia žltých viest počas...
Na snímke demonštranti hnutia žltých viest počas p...
Na snímke demonštranti hnutia žltých viest na Náme...
Na snímke demonštranti z hnutia žltých viest počas...

Zhromaždenia mali väčšinou pokojný priebeh, ale polícia v Nantes bola nútená použiť slzotvorný plyn na rozohnanie demonštrantov, z ktorých mnohí sa pokúšali stavať v uliciach barikády. V následných potýčkach s radikálmi bolo zranených najmenej desať zasahujúcich policajtov. Zhromaždenie sa začalo rozchádzať okolo 18.00 h SELČ.  

Viacerí rečníci na zhromaždeniach žltých viest vyzývali prítomných, aby 26. mája, keď sa vo Francúzsku budú konať voľby do Európskeho parlamentu, šli voliť a "volili proti (prezidentovi Emmanuelovi) Macronovi". 

"Ak (Macron) skončí na druhom mieste, vráti ho to na zem a zistí, že má slúžiť nám, nie bohatým," uviedol predstaviteľ žltých viest Jerôme Rodrigues, ktorý sa stal jednou z vedúcich osobností hnutia - okrem iného aj v súvislosti s medializáciou jeho zranenia počas protestov, keď v januári po zásahu tváre gumeným projektilom prišiel o oko.

Agentúra AFP dodala, že žlté vesty idú do eurovolieb s viac ako jednou kandidátnou listinou. V prieskumoch verejnej mienky však nevykazujú nárast počtu sympatizantov.   

V reakcii na protivládne protesty prezident Macron v apríli predstavil súbor opatrení v oblasti zvyšovania miezd a daňových úľav pre osoby s nízkymi príjmami a prisľúbil, že sťažnosti a návrhy voličov bude vláda riešiť operatívnejšie.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …