Vnucovanie migrantov krajinám V4: Pripravme sa na čokoľvek, šokuje Babiš

19. 12. 2017 21:01

Prekonať rozdelenie Európskej únie kvótami – to je hlavný cieľ, ktorý si stanovil český premiér Andrej Babiš v európskej politike. Je vraj rád, že má na kvóty s Donaldom Tuskom rovnaký názor a pri hľadaní kompromisu sa spolieha na pomoc francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Vnucovanie migrantov krajinám V4: Pripravme sa na čokoľvek, šokuje Babiš
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš
reklama

V uplynulom týždni sa Andrej Babiš zúčastnil summitu Európskej rady. Najpodstatnejšie, čo si vraj odniesol, bolo zistenie, že Česko otázku Európskej únie dlhodobo podceňovalo. „Už od vstupu do EÚ sme to brali ako dobré bydlo pre odložených politikov a že ide hlavne o fondy. Podcenili sme našu aktivitu, ktorú treba v EÚ vyvíjať. Musíme tu budovať vzťahy, získavať spojencov, aby sme presadili naše záujmy,“ povedal.

Najdôležitejšou témou summitu Európskej rady bola, samozrejme, migrácia, ktorá stále rozdeľuje Európu. „Páčilo sa mi hlavne to, čo k migrácii povedal predseda Európskej rady Tusk, označil povinné kvóty na prerozdeľovanie utečencov za neefektívne a rozdeľujúce Európu. Stal sa naším spojencom,“ uviedol Babiš a dodal, že s Tuskom sa stretol ešte pred summitom a veľmi dobre si rozumejú v otázkach týkajúcich sa kvót.

Donald Tusk

Donald Tusk. Zdroj: TASR

„Roky poznám aj francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, s ním som tiež diskutoval a do konca júna by nás mal navštíviť. Veľké nádeje vkladám aj do rakúskej vlády, kde obaja koaliční partneri hovoria o zastavení ilegálnej migrácie,“ pokračoval.

Že by sa niektoré krajiny kvótami zaoberali viac, než by museli, Babiš vylučuje. „Deväťdesiat percent migrantov tvoria ľudia, ktorí zaplatili pašeráckej mafii peniaze. Neutekajú pred vojnou a hladom. Bol som jediný, kto to na summite povedal, že bojovať máme predovšetkým proti pašeráckej mafii,“ spresnil a doplnil, že je to práve pašerácka mafia, kto organizuje migráciu do Európy a kto na tom zarobil už miliardy eur.

Taliansku venovala na summite Vyšehradská štvorka 35 miliónov eur na výcvik policajtov a pohraničníkov v Líbyi. To podľa Andreja Babiša určite môže pomôcť v boji s pašerákmi migrantov. „Taliani majú ako jediní dohodu s líbyjskou vládou o boji proti pašerákom. Podarilo sa tu znížiť počty migrantov, na druhej strane sa berie ako normálne, že do EÚ prichádzajú nelegálni migranti a je našou povinnosťou sa o to postarať,“ povedal s tým, že na to má úplne iný pohľad.

V prípade, že by celá EÚ podnikla spoločnú vojenskú akciu s cieľom zastaviť pašovanie ľudí v Afrike, by sa vraj na tom mala Česká republika rozhodne podieľať. „Na summite sme podpísali dohodu o prehĺbení obrannej vojenskej spolupráce. Ak by došlo k dohode na spoločnej operácii síl EÚ proti pašerákom migrantov v Afrike, mali by sme byť solidárni,“ poznamenal Babiš.

Debatu o kvótach na migrantov český premiér vyhodnotil ako veľmi tvrdú. „Od jedného premiéra zaznelo, že ak ich neprijmeme, tak nás prehlasujú,“ uzavrel s tým, že sa treba pripraviť úplne na všetko. Isté je vraj to, že otázka Európskej únie bude pre Babiša jednou z hlavných priorít.

Jeho obava je zrejme namieste, potvrdzuje politický analytik Erik Best. A prikladá citáciu Junckera, ktorý opísal predmetné rokovanie v Bruseli slovami: „Nie som priaznivcom prehlasovania kvalifikovanou väčšinou... Ale niektorí naši kolegovia včera otvorene hovorili o tom, že ak v tejto veci (návrh Dublinu IV, pozn. red.) nenastane žiadny posun, navrhnú, aby sa to riešilo hlasovaním kvalifikovanou väčšinou.“

 

 

Zdroj: Twitter/Erik Best

autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pri poste generálneho prokurátora budem citlivo posudzovať všetky okolnosti, uviedla Čaputová v rozhlasovej diskusii

13:40 Pri poste generálneho prokurátora budem citlivo posudzovať všetky okolnosti, uviedla Čaputová v rozhlasovej diskusii

Ku konkrétnym menám kandidátov na post generálneho prokurátora sa prezidentka SR Zuzana Čaputová bud…