Vlády Smeru pri ochrane verejného záujmu a prírody chronicky zlyhávajú, tvrdí liberálka Zemanová

12.6.2018 14:40

Vlády Smeru-SD pri ochrane verejného záujmu, a teda aj pri ochrane prírody a prírodného bohatstva chronicky zlyhávali a zlyhávajú. Tvrdí to poslankyňa Národnej rady SR za SaS Anna Zemanová. Za posledné roky sa podľa nej pritom citlivosť verejnosti na otázky životného prostredia významne zvýšila, čo súvisí aj so vstupom Slovenska do EÚ.

Vlády Smeru pri ochrane verejného záujmu a prírody chronicky zlyhávajú, tvrdí liberálka Zemanová
Foto: TASR
Popis: Anna Zemanová

Ako tvrdí, Smer-SD nemôže mať prirodzený zmysel chrániť verejné statky. Zásadná otázka z pohľadu lepšej ochrany životného prostredia preto podľa Zemanovej stojí tak, či bude Smer-SD odstavený od moci a nahradený politickými silami, ktoré majú ochranu životného prostredia ako prirodzenú súčasť svojho programu. "Dovolíme si povedať, že my ju máme," skonštatovala Zemanová.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po pondelkovom (11.6.) stretnutí s ministrom životného prostredia Lászlóom Sólymosom (Most-Híd) však vyhlásil, že ekonomické záujmy kohokoľvek nesmú byť nadradené nad ochranu životného prostredia. "Ak si raz Slovensko zadefinuje, že jeho prioritou je ochrana životného prostredia a zachovanie lokalít, tak je to alfa a omega. Je to zákon a ekonomické zákony nesmú cez túto hranicu prejsť," povedal. 

V súvislosti s ochranou lesov na Slovensku očakáva jasnú odpoveď, či chce krajina ochraňovať svoje prírodné bohatstvo, alebo uprednostní biznis aktivity súkromných vlastníkov lesov, prípadne štátneho podniku. Víta preto prípravu nového zákona o ochrane prírody z dielne envirorezortu. Ten má uzákoniť, ako sa bude narábať s chránenými oblasťami.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Neodvolali ho. Danko zostáva šéfom parlamentu

17:51 Neodvolali ho. Danko zostáva šéfom parlamentu

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) zostáva vo funkcii. Rozhodli o tom v stredu poslan…