Vládnu zločinci. Rušenie škôl, prázdne domy, nemocnice bez liekov. Dúfam, že Putinov režim padne, vraví pre PL stíhaná ruská politička

29. 7. 2016 9:00

Už celé desaťročia sa ruský ľud bojí NATO, no všetky naše strasti aj tak pochádzajú od našich korupčníkov. Tak hovorí o situácii v Rusku poslankyňa oblastnej dumy v Kursku a slobodná matka dvoch detí Olga Liová, ktorej verejné obvinenia prezidenta Vladimira Putina na YouTube zožali veľký ohlas. Ona za to zožala trestné konanie pre podozrenie z ohovárania a extrémizmu. S rozhovorom nám pomohol diskusný klub Akademia Sokrates.

Vládnu zločinci. Rušenie škôl, prázdne domy, nemocnice bez liekov. Dúfam, že Putinov režim padne, vraví pre PL stíhaná ruská politička
Foto: Archív KOD
Popis: Poslankyňa Kurskej oblastnej dumy Olga Liová, ktorá se tvrdo pustila do Putina

Prečo si myslíte, že je Rusko na pokraji  bankrotu?

Ja si to nemyslím, ja to viem. A moje hypotézy nedávno potvrdil premiér Dmitrij Medvedev, keď vyhlásil, že nemajú peniaze. Stačí si vziať za príklad Kurskú oblasť, aj keď situácia je všade rovnaká.
 
Po prvé tu neexistuje žiadny podnik. Kedysi jediný závod na náhradné diely k traktorom dodával výrobky do 50 krajín sveta. Ten je zničený! Továreň na akumulátory, na ložiská, závod na výrobu gumových výrobkov, elektrického zariadenia a ešte viac ako desať ďalších podnikov - všetky sú zničené. Nevyrába sa. Počet podnikateľov sa denne znižuje. Pracovať za takýchto okolností znamená prísť aj o to, čo už človek zarobil. Úvery pod 25 percent si môžu dovoliť iba podvodníci, predajcovia drog a zbraní.
 
Celé mesto je polepené inzerátmi na prenájom priestorov. Masívne škrty postihujú rozpočtové organizácie, administratívu, obecné orgány štátu, políciu a tak ďalej. Miera nezamestnanosti prevyšuje 50 percent. Len v jedinej poľnohospodárskej akadémii bol pôvodný počet 260 zamestnancov jednorazovo znížený o šesťdesiatpäť osôb vrátane tých s akademickými titulmi. Nastáva masové rušenie škôl.
 
A zdravotníctvo? Nemocnice sú bez liekov, obväzových materiálov a injekčných striekačiek. Všetci pacienti si ich musia kupovať. Chýbajú odborníci. V okresných nemocniciach býva spravidla minimálne desať lôžok na jednej izbe. Lekár špecializovaný napríklad na neurológiu prichádza len raz za týždeň. Ruší sa stanica lekárskej pomoci. V niektorých oblastiach nie je ani chirurg. Dokonca aj mestské nemocnice pripomínajú skôr nocľahárne. V poliklinikách sú fronty od piatich hodín od rána. Štyridsať percent absolventov lekárskej fakulty nejde pracovať do odboru z dôvodu nízkej úrovne platov.
 
Ešte horšia je situácia v iných vysokých školách. Mladí ľudia nemajú kde pracovať. V oblasti poľnohospodárstva dominujú veľkí poľnohospodárski výrobcovia, čo sú však úradníci oblastných administratív. Zároveň neplatí daň z neobrábaných pozemkov a v dôsledku toho ani zo získaných výnosov. Chov nie je rozvinutý, nemá štátnu pomoc. Naopak, štát zámerne nevytvára priaznivé podmienky. Pod zámienkou rôznych epidémií, ako napríklad africký mor, ničí súkromné chovy. V uplynulých troch rokoch prudko klesla kúpna sila. Obyvateľstvo míňa peniaze hlavne za potraviny a rastie objem malých úverov. No a pridajte si k tomu kurz dolára a eura.

Čo vravíte na anexiu Krymu, ale aj na to, že USA majú vojenské základne vo viac ako stotridsiatich krajinách sveta?

Už celé desaťročia sa ruský ľud obáva NATO, no všetky naše strasti aj tak pochádzajú od našich korupčníkov. Som ďaleko od toho, myslieť si, že niekto chce dobyť Rusko. Leda tak pre naše prírodné zdroje. Ale ani tie dnes nepatria ľudu, pretože ich vlastní hŕstka kremeľských oligarchov. A okrem toho predsa existujú iné, ekonomické metódy.
 
Čo sa týka Krymu, ako som už povedala predtým, ešte predtým, ako bol anektovaný, bolo treba prostredníctvom referenda položiť ohľadom toho zásadnú otázku nielen obyvateľom Krymu, ale celého Ruska, ktorí práve vytvárajú rozpočet, ktorého časť ide na tento polostrov. A, samozrejme, v prvom rade je potrebné vziať do úvahy medzinárodné právo. A bolo naozaj vzaté do úvahy?

V ruskej Štátnej dume sú mnoho rokov len štyri politické strany. Čo na to vravíte a myslíte si, že nadchádzajúce voľby prinesú v tomto smere nejakú zmenu?

V súčasnosti neexistuje v Dume žiadna opozícia, žiadna pestrosť názorov. Všetci tancujú na jednu notičku s prezidentskou administratívou, a to aj v prípade, že hrá falošne. Gennadij Zjuganov či Vladimir Žirinovský sú už dávno len herci. Už prakticky neopúšťajú televízne štúdiá. Pred kamerami v televíznom štúdiu medzi sebou do krvi bojujú o percento od pána. A potom sedia a notujú si s tajomníkom strany Jednotné Rusko Sergejom Neverovom.
 
Pokiaľ medzinárodné organizácie, ako je Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a ďalšie, nedokážu pomáhať pri kontrole volieb, možno povedať, že v nasledujúcich piatich rokoch sa budeme ďalej prepadať do dlhov.
 
V prípade, že sa do Dumy dostane strana Jabloko, bude tam celkom slušne pošramotené. Nijako zvlášť ale neverím, že po septembrových voľbách nastanú nejaké zmeny. Na ceste všetkých reprezentantov opozičných strán, takže aj Jabloka, ešte stojí nejedna stena.
 
Predpokladám, že prezidentova administratíva dala svojim zástupcom v oblastiach za úlohu zabrániť zvoleniu hoci aj jedného jediného zástupcu inej strany. Teda aj Jabloka, nehovoriac o Strane ľudovej slobody (PARNAS). Môj príklad je toho dôkazom.
 
Oni dokonale chápu, že som prijateľný kandidát“ a že jediný spôsob, ako ma zneškodniť, je začať proti mne trestné konanie. Najlepšie za nejakú ekonomickú trestnú činnosť, ale pretože nie som podnikateľka, musím byť extrémistkou.
 
Mám väčšiu šancu v rokoch 2017 či 2018. Keď sa dvíha vek odchodu do dôchodku, zvyšujú sa dane a podobne, a to všetko prebieha na pozadí všeobecného ožobračovania a priameho hladomoru, tak už to azda prinúti ľudí vstať z kolien.
 
Vládnuce sily to vedia a pripravujú sa na to. Vytvorenie Národnej gardy a sprísnenie zodpovednosti za extrémizmus v ruskom podaní to len potvrdzujú.
 
Bohužiaľ, v Rusku, kde všetko riadi prezidentská administratíva, nemožno očakávať spravodlivé voľby. Generálnu skúšku tohto všeľudového podfuku už vykonali, tým myslím primárky.

Je vôbec v Rusku po vražde Borisa Nemcova nejaký všeobecne vážený opozičný líder? Za ktorú stranu budete vo voľbách kandidovať?

Samozrejme, že Nemcov bol skutočný patriot svojej vlasti a jeho vražda je veľká strata pre Rusko a pre opozíciu. Isteže takých odvážnych ľudí, ako bol on, nie je v Rusku veľa, ale sú. Ďalšou vecou je, že im systém nedáva možnosť preniknúť na verejnosť, vyjadriť svoje myšlienky a strhnúť za sebou ľudí. Osobne sa hodlám zúčastniť volieb s podporou strany Jabloko, starostlivo som si prečítala ich memorandum a môžem sa podpísať pod každé jeho slovo. Žiadne rozpory s ich presvedčením nevidím.

Ako sa k vám po verejnej a tvrdej kritike pomerov v Rusku ľudia v Kurskej oblasti vôbec správajú?

Obyčajní ľudia rovnako ako v minulosti, teda so všetkou úctou a dôverou, o čom sa možno presvedčiť, keď si prelistujete niekoľko stránok na webe našich novín a zoznámite sa s ich komentármi. Podporujú ma, o čom svedčí aj predbežné hlasovanie na tom istom webe. Získala som v nadchádzajúcich voľbách trikrát viac hlasov ako môj súper. A to je skutočný výsledok a žiadne falošné primárky Jednotného Ruska.

Pokiaľ ide o kompetentných úradníkov, tí majú strach. Niekto mi odovzdáva slová podpory prostredníctvom tretích osôb, niekto v anonymných príhovoroch. A kolegovia poslanci, pričom všetci vrátane Komunistickej strany Ruskej federácie, Liberálnej demokratickej strany Ruska (LDPR) a Spravodlivého Ruska sú z jedného ranku? Ja sama som po škandalóznom pojednávaní, na ktorom sa ma pokúšali odsúdiť alebo aspoň prinútiť k pokániu, podala trestné oznámenie na šesť poslancov, ktorí - podľa môjho názoru na rozdiel odo mňa - trestný čin spáchali skutočne.

Niekto ma obvinil z kolaborácie, teda zo spolupráce s nepriateľským štátom, Ukrajinou. Zástupca LDPR vtedy kričal, že my ešte Donbas zaberieme a že toto je atentát na celistvosť Ruskej federácie! Komunista vyhlásil, že Krym síce nebol zabraný legitímne, ale že sme nemali inú možnosť. Je mi ich ľúto. Sú to zdraví, ale zbabelí ľudia. Muži v sukniach. Avšak veľa z nich sa má naozaj, o čo báť. Kým len pískajú do noty Jednotnému Rusku, tak si ich (a to sú skoro všetci oligarchovia) nikto pomaly ani nevšimne. Ale stačí, aby povedali jedno slovo proti, a hneď ich zabasnú. Toto nie je Duma, ale tvrdá podnikateľská sféra. Na týchto základoch je postavená všetka moc v Rusku. Úradníci zámerne ľuďom dovoľujú kradnúť výmenou za lojalitu voči Kremľu.

Prokuratúru aj políciu ste prirovnali ku kriminálnym štruktúram. Ako sa teda vlastne správajú v Kurskej oblasti?

V polícii a vo vyšetrovacom výbore nepracujú práve tí najlepší odborníci. Poväčšine sú úplne neschopní, ale zato poslušní. Všetkých ostatných ten systém sám vylúči. Rovnako ako vyšetrovatelia je neschopná aj práca, ktorú robia. To všetko umožňuje prokuratúre vykonávajúcej dohľad nad vyšetrovaním buď ich zavrieť, alebo omilostiť. Ničím sa od toho nelíšia ani súdne rozhodnutia, ktoré môže prokurátor podľa želania napadnúť, a to nie v prospech sudcu. A preto sa prokurátori so sudcami „bratríčkujú“ v hovorni. A právnik v Rusku nikdy nebude rovnocenným účastníkom procesu.

V súčasnosti ešte prebehli nejaké škrty v polícii. V tomto stave jednoducho nie je schopná vyriešiť jediný prípad a existuje už vlastne len na účel potlačenia protestných nálad. Vyšetrovanie zločinov sa už nedá dosiahnuť, takže zároveň prebieha ich masívne zametanie pod koberec; ako predpokladám, nie zadarmo. Budem sa opakovať, ale znovu vyhlasujem, že ak sa niektorý režisér odhodlá natočiť film o korupcii v Rusku, môžem mu rovno dať hotový scenár. A ako som už povedala, nebude to detektívka, ale skôr horor. Nie je náhoda, že stovky tisíc a dnes už milióny ruských občanov budú pravdepodobne musieť opustiť svoju krajinu. Život je cennejší!

Ako teda zmýšľate o budúcnosti Ruska, vás a vašich detí?

Pevne dúfam, že režim padne. Ale zatiaľ sú pri moci zločinci, takže sa príliš nehodí hovoriť o budúcnosti, dokonca ani u detí. Bohužiaľ, Rusi sa sami nedokážu okov otroctva zbaviť. Krysy opustia loď, až keď začnú bojovať o zvyšky jedla. A na tento účel je potrebné pritvrdiť osobné sankcie. Nemožno púšťať do Európy (a vlastne nikam) zločineckých prokurátorov, policajtov, a nielen ich, ale taktiež všetkých členov ich rodín. Aby vedeli, že ak porušia zákon, potom ani oni nebudú môcť odpočívať na azúrových pobrežiach, ani ich deti študovať v zahraničí.

S vaším dovolením by som teraz využila túto príležitosť a požiadala prostých občanov, aby akýmkoľvek dostupným spôsobom vyjadrili svoju podporu mne i môjmu pomocníkovi Konstantinovi Berezinovi, voči ktorému rovnako ako voči mne nezákonne začali trestné konanie.

Kto je Olga Liová

Narodila sa v júli 1986 v meste Abaj v Kazachstane. Jej rodina sa potom odsťahovala do Kursku. Študovala v ekonomickej fakulte Kurskej štátnej technickej univerzity. V roku 2006 spoluzakladala list Narodnyj žurnalist a stala sa jeho šéfredaktorkou. V ňom sú publikované investigatívne články z oblasti daní, prokuratúry a súdov. V roku 2011 bola zvolená ako jediná nezávislá kandidátka za poslankyňu oblastnej dumy v Kursku. V roku 2013 navrhla, aby občania prestali platiť poplatky za nefungujúce verejné služby a usporiadala demonštráciu proti korupcii. V marci tohto roku publikovala vyhlásenie, v ktorom obvinila Vladimira Putina zo zločinného sprisahania proti vlastnému národu a z propagandy násilia prostredníctvom ruských federálnych televíznych spoločností. Neskôr sa voči jej osobe začalo trestné konanie pre podozrenie z ohovárania a extrémizmu. Nezávislou ruskou tlačou je označovaná za zázračné dieťa regionálnej politiky.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Jan Rychetský

Ďalšie články z rubriky

Šéfredaktor Bárdy: Kočner sa Kuciakovi vyhrážal. Určite mal motív na jeho vraždu

12:41 Šéfredaktor Bárdy: Kočner sa Kuciakovi vyhrážal. Určite mal motív na jeho vraždu

Novinár Ján Kuciak výrazne ohrozoval beztrestnosť a biznis Mariana Kočnera za približne 100 miliónov…