Vládne Slovensku mafia? Nedám sa zlomiť, odkázal obvinený Lipšic

26. 10. 2016 14:10

Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic čelí obvineniu z trestného činu. Dopustiť sa ho mal spolu s Gáborom Grendelom ešte v roku 2012, a to sprístupnením informácií o bankových operáciách podnikateľa Mariána Kočnera. Ten, na rozdiel od obvinených, do vyšetrovacieho spisu nahliadnuť mohol. A nielen to.

Vládne Slovensku mafia? Nedám sa zlomiť, odkázal obvinený Lipšic
Foto: TASR
Popis: Daniel Lipšic
reklama

Exminister informoval o tom, že dnes jemu a Grendelovi bolo takmer po dvoch týždňoch doručené  uznesenie o vznesení obvinenia v kauze neohlásenia neobvyklých obchodných operácií Privatbankou. Poslané bolo po tlačovej besede Mariána Kočnera (19. 10. 2016).

„Tak konečne prišlo to slávne uznesenie o vznesení obvinenia,“ poznamenal Gábor Gender. Ako ďalej uviedol, podľa trestného poriadku by malo byť uznesenie doručené obvinenému hneď, no Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) to trvalo až 13 dní.

„Pred chvíľou sa Gábor Grendel telefonicky spojil s vyšetrovateľom kauzy, pplk. Jaroslavom Barochovským, so žiadosťou o nazretie do spisu, keďže máme trojdňovú lehotu na podanie sťažnosti. Vyšetrovateľ mu oznámil, že dnes nemá čas a nech podá písomnú žiadosť. Zajtra síce bude v Bratislave, ale má celý deň úkony,“ informuje Lipšic. 

Ako ďalej uvádza, na otázku, kedy do spisu nazrieť môžu, keďže Kočnerovi to umožnili okamžite, mu vyšetrovateľ odpovedal: „Toto sú naše postupy.“ Podnikateľovi dokonca dovolili urobiť si zo spisu fotokópie listín. Informovala o tom TASR.

Lipšic sa rozhodol, že sa s vyšetrovateľom spojí telefonicky sám. „Dôrazne som ho upozornil, že svojím prístupom výrazne zasahuje do nášho práva na efektívnu obhajobu, tak nakoniec nám oznámil, že so spisom sa budeme môcť oboznámiť zajtra poobede,“ uviedol. Napriek tomu, že uznesenie bolo vydané vo štvrtok 13. 10. 2016, obvineným bolo doručené až dnes. „Právny štát ako lusk. Dúfam, že ministerku spravodlivosti neroztrhne od znepokojenia,“ poznamenal Grendel.


Zdroj: Facebook/Gábor Grendel

Exminister na svojom profile na Facebooku ponúkol tie najzaujímavejšie ukážky z uznesenia o vznesení obvinenia. Lipšic okrem iného reagoval na tvrdenie, že obvinil Kočnera aj banku z protiprávneho konania, ktoré bolo pochopené tak, že banka kryje pranie špinavých peňazí. „K tomu len jedno – o porušení zákona o boji proti praniu špinavých peňazí bolo právoplatne rozhodnuté, pričom aj správnu žalobu Privatbanky Krajský súd v Bratislave zamietol. Protiprávne konanie teda bolo jednoznačne preukázané,“ tvrdí na svoju obhajobu Lipšic.

V uznesení o vznesení obvinenia sa tiež píše, že exminister vnútra vyjadreniami odprezentoval svoje osobné postoje a že cez médiá spochybnil právne postupy Generálnej prokuratúry SR, čím vplýva na dôveryhodnosť spomínanej inštitúcie v očiach verejnosti, čo môže viesť k sťaženiu jej činnosti. „Moje vyjadrenia ku generálnej prokuratúre sa týkali snahy jej vedenia (Trnka-Tichý) zabrániť vyšetrovaniu Gorily, ako aj preverovaniu neobvyklých obchodných operácií v Privatbanke. Na tlačovej konferencii som presne popísal, ako škandalózne vtedajšie vedenie generálnej prokuratúry marilo vyšetrovanie,“ uviedol.


Zdroj: Facebook/Daniel Lipšic

Exminister pripomína, že o nezvyčajných obchodných operáciách Privatbanky rozhodoval ako minister vnútra, a to v rámci odvolacieho konania. „Môj postup a moje vyjadrenia odobril aj občianskoprávny súd, ktorý v plnom rozsahu zamietol civilnú žalobu Privatbanky voči mojej osobe,“ tvrdí.

Ako sám hovorí, podľa vyšetrovateľa  nebolo potrebné, aby sa s konkrétnymi listinami zo spisu spravodajskej jednotky finančnej polície oboznámil. „Zrejme som nemal rozhodovať na základe spisu, ale na základe telefonátu od nejakého nášho človekaalebo upreným pozorovaním súhvezdia Veľký voz. Lenže ja som tak nikdy nerozhodoval, ani rozhodovať nebudem,“ píše.

Lipšic na záver ďakuje všetkým, ktorí stoja za ním a podporujú ho. „Nedám sa zlomiť,“ odkazuje.

Autor: luc

 


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama

Ďalšie články z rubriky

Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

18:29 Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

Temný web. Manipulácia cez sociálne médiá. Ako sa dá kúpiť? Ako sa proti nej bojuje? Koľko stojí jed…