Vladimir Putin sa nonšalantne vysmial tomu, čo sa deje v USA. Po boku premiéra z EÚ

19.5.2017 18:32

„Budeme musieť pre Lavrova vymyslieť nejaký trest; ani so mnou, ani s ruskými tajnými službami sa nepodelil o tajné informácie, ktoré získal od Trumpa,“ vyjadril sa Putin posmešne na adresu amerických médií, ktoré obvinili Donalda Trumpa zo šírenia prísne tajných informácií.

Vladimir Putin sa nonšalantne vysmial tomu, čo sa deje v USA. Po boku premiéra z EÚ
Foto: TASR
Popis: Vladimir Putin

V stredu 17. mája prišiel do letnej rezidencie ruského prezidenta Putina v Soči ďalší významný hosť. Po nemeckej kancelárke sa do ruského prímorského letoviska vydal taliansky predseda vlády Paolo Gentiloni. Hlavnými témami diskusie boli kľúčové aspekty vzájomných vzťahov a súčasná medzinárodná situácia.

Ruský prezident Vladimír Putin (vpravo) a taliansky premiér Paolo Gentiloni počas stretnutia v Soči

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a taliansky premiér Paolo Gentiloni počas stretnutia v Soči. Zdroj: TASR

Taliansky premiér, ktorý v minulosti pôsobil v role ministra zahraničia, sa Rusko rozhodol navštíviť nedlho pred summitom G7. Vladimir Putin jeho návštevu vrelo privítal a poďakoval mu za jeho prínos v budovaní rusko-talianskych vzťahov.

„Bohužiaľ, v poslednom čase došlo k nemalému úpadku v objeme vzájomného obchodu. Ale v momente, keď ste sa stali predsedom vlády vy, začala obchodná výmena opäť narastať. Za prvé dva mesiace tohto roka o 28 %,“ uviedol ruský prezident počas stretnutia.

Po rokovaní za zatvorenými dverami vyšli lídri oboch krajín pred zraky prítomných novinárov a odpovedali na otázky týkajúce sa najnovšieho medzinárodného vývoja. Hneď prvá otázka jedného z talianskych novinárov sa týkala tajnej informácie, ktorú mal Trump poskytnúť ruskému ministrovi zahraničia Sergejovi Lavrovovi počas ich nedávnej schôdzky.

„V Spojených štátoch sa rozvíja politická schizofrénia. Inak si to obvinenie, že Trump poskytol nášmu ministrovi nejaké tajné informácie, nedokážem vysvetliť. Mimochodom, dnes som o tom s Lavrovom hovoril a mám dojem, že ho budeme musieť nejakým spôsobom potrestať, pretože sa s nami o tie tajné informácie nepodelil. Nikomu nič nepovedal, ani mne, ani ruským tajným službám. To je z jeho strany, samozrejme, nepekné,“ zažartoval prezident Putin v odpovedi na otázku talianskeho novinára.

„Ešte by som k tomu chcel povedať jednu vec. Ak s tým bude súhlasiť prezidentská administratíva Spojených štátov, my sme ochotní zaslať celý zápis rokovania medzi Lavrovom a Trumpom americkému Senátu aj Kongresu,“ dodal Putin.

Potrebu neustále z niečoho Rusko viniť považuje Putin za prejav vnútropolitického boja medzi americkými elitami.

„Na začiatku sme na tento proces vnútropolitického boja hľadeli s úsmevom, bolo to smiešne. Dnes nám to príde skôr smutné, robí nám to starosti. Čo všetko si tí ľudia môžu ešte vymyslieť? Sami si sťažujú vnútropolitickú situáciu v krajine svojou rusofóbiou. Buď si neuvedomujú, že tým škodia vlastnej krajine, a sú jednoducho hlúpi, alebo si to všetko veľmi dobre uvedomujú, čo je ešte nebezpečnejšie,“ vyhlásil ruský prezident.

Ďalšia otázka sa týkala toho, akú správu sa chystá taliansky minister odviezť zo Soči svojim kolegom v G7.

„Správa je veľmi jednoduchá – Rusko hrá veľmi vážnu rolu v medzinárodnej aréne a my musíme brať ohľady na jeho záujmy. Ruská perspektíva by sa mala stať jednou z tém, ktoré budú predmetom rozhovorov na blížiacom sa samite G7,“ uviedol Gentiloni.

Taliansky predseda vlády ďalej uviedol, že Taliansko považuje spoluprácu s Ruskom za jednu zo svojich zahraničnopolitických priorít. Gentiloni spomenul najmä nedávnu strategickú dohodu medzi ruskou spoločnosťou Rosneft a talianskou Eni o začatí vrtov pri brehoch Čierneho mora.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: fib
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

19:45 Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

Strana Smer-SD nie je na jedno použitie. Prekonala mnoho krízových situácií, ale vždy sa vrátila nas…