Vláda zmierňuje občanom ekonomické dôsledky koronavírusu

18. 3. 2020 14:25

Štát odpustí firmám aj občanom sankcie za oneskorené podanie daňového priznania dane z príjmu, pokiaľ toto priznanie podajú a daň zaplatia do konca júna. Rovnako štát odpustí aj sankcie poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí mali povinnosť predložiť oznámenie o zrazení a odvedení dane z príjmov v lehote do 31. marca a urobia tak do konca júna. Vyplýva to z Návrhu nariadenia o zániku daňového nedoplatku zodpovedajúceho nezaplatenej sankcii prislúchajúcej k zaplatenej dani z príjmov, ktorý v stredu schválila vláda.

Vláda zmierňuje občanom ekonomické dôsledky koronavírusu
Foto: TASR
Popis: Na snímke rokovanie 202. schôdze vlády SR v Bratislave 18. marca 2020.
reklama

„Ministerstvo financií SR vypracovalo návrh nariadenia vlády Slovenskej republiky o zániku daňového nedoplatku zodpovedajúceho nezaplatenej sankcii prislúchajúcej k zaplatenej dani z príjmov z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie v Slovenskej republike od 12. marca," uviedol rezort v schválenom materiáli.

Odpustenie sankcií za oneskorené podanie daňového priznania a zaplatenia dane sa týka občanov a firiem, ktorí mali povinnosť daň priznať a zaplatiť v termínoch do 31. marca, do 30. apríla a do 31. mája.

Podnetom pre vypracovanie návrhu nariadenia vlády je podľa rezortu financií potreba riešenia aktuálnych problémov súvisiacich s rizikom šírenia nového koronavírusu na celom území krajiny.

Nariadenie je opatrením na zamedzenie šírenia koronavírusu, a tiež opatrením na zmiernenie ekonomických dôsledkov pre daňové subjekty.

Rezort toto opatrenie už pripravil pre nastupujúcu vládu.a nebude mať výrazný fiškálny vplyv.

„Nariadením vlády sa rušia všetky sankcie, ktoré by mohli dopadnúť na tých, ktorí majú podať priznanie na daň z príjmu fyzických aj právnických osôb do 30. júna 2020," avizoval Kamenický.

Podľa jeho slov to znamená, že úplne všetky osoby, ak podajú priznanie a zaplatia daň neskôr, tak sú oslobodené od sankcií.

„Podnikatelia si nemusia dávať na to žiadosti, ale aby sa aj právne vyčistila táto vec, tak bude potrebné, aby nový parlament prijal lex korona," priblížil Kamenický.

Ministerstvo na tomto opatrení už pracuje.

„Nový minister financií bude mať všetko pripravené a bude musieť s novou vládou prijať určité rozhodnutia," dodal Kamenický.

Okrem toho ministerstvo financií pripravilo tri druhy podnikateľských úverov.

Budú to bezúročné úvery vo výške od jedného milióna eur do 10 miliónov eur, ktoré budú dotované štátom na základe tzv. pravidiel de minimis.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…