Vláda zasadne pred letnou prestávkou zrejme naposledy: Témou bude aj Krásna Hôrka

3. 7. 2019 8:43

Komplexnou revitalizáciou hradu Krásna Hôrka, rekonštrukciou a dostavbou špecializovanej geriatrickej nemocnice v bratislavských Podunajských Biskupiciach aj parkovaním v areáli Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) sa v stredu bude zaoberať vláda. Na svojom pravdepodobne poslednom zasadnutí pred letnou prestávkou chce rokovať o 29 bodoch a 17 informatívnych materiáloch.

Vláda zasadne pred letnou prestávkou zrejme naposledy: Témou bude aj Krásna Hôrka
Foto: TASR
Popis: Hrad Krásna Hôrka

Komplexná revitalizácia hradu Krásna Hôrka si zo štátneho rozpočtu vyžiada takmer 35 miliónov eur. Hrad i jeho areál má byť plne sprístupnený v roku 2023.

Rezort kultúry v predloženom materiáli deklaruje, že cieľom obnovy nie je iba dosiahnutie stavu pred devastujúcim požiarom v roku 2012, ale aj odstránenie nevhodných úprav z posledných desaťročí, po obnove by mal mať hrad vyzerať tak ako na začiatku 20. storočia.

Za rekonštrukciu a dostavbu špecializovanej geriatrickej nemocnice v bratislavských Podunajských Biskupiciach by mal štát zaplatiť viac ako 8,1 milióna eur s DPH.

Prínos zrekonštruovaného pavilónu má spočívať najmä v odľahčení nemocníc na Kramároch, respektíve v plánovanej nemocnici na Rázsochách, v Ružinove a v Petržalke.

Tie by sa podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR mali zamerať na zdravotnú starostlivosť s vyššou obrátkovosťou lôžok. V UNB by zas mali pribudnúť parkovacie domy, na ktoré MZ navrhlo vyčleniť viac než 7,2 milióna eur.

V tejto súvislosti sa tiež majú reorganizovať príjazdové komunikácie do areálu nemocnice. Po novom majú mať ambulantná časť, ústavná časť a oddelenie centrálneho príjmu samostatné príjazdy.

Vláda sa bude v stredu zaoberať aj Akčným plánom transformácie hornej Nitry.

Ten je postavený na štyroch pilieroch, ktorými sú mobilita a prepojenosť regiónu, ekonomika, podnikanie a inovácie, udržateľné životné prostredie, kvalita života a sociálna infraštruktúra.

Návrh pripravil Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. Vicepremiér predkladá kabinetu aj Akčný plán digitálnej transformácie Slovenska na roky 2019 - 2022.

Ten pokrýva oblasti hospodárstva, spoločnosti a vzdelávania, verejnej správy, rozvoja územia a výskumu. Dokument obsahuje opatrenia, ktoré je možné začať realizovať od 3. štvrťroka 2019 do konca roku 2022.

Ministri by mali rozhodnúť aj o materiáli, zásluhou ktorého Slovensko získa viac času na čerpanie úveru z Európskej investičnej banky (EIB) na spolufinancovanie eurofondových projektov.

Umožní to dodatok k dohode o financovaní, ktorý predkladá Ministerstvo financií (MF) SR. Schválením dodatku by mohol štát čerpať tieto zdroje do 31. marca 2023.

Ďalším bodom rokovania je napríklad zriadenie zastupiteľských úradov v azerbajdžanskom Baku a arménskom Jerevane. Vládny kabinet má tiež rozhodnúť o trvalom zabezpečení nehnuteľností pre najvyšších ústavných činiteľov.

Slovenský premiér bude môcť podľa návrhu bývať vo vile na Mudroňovej ulici 47, predseda Národnej rady (NR) SR v dome na Gorazdovej 27. Tieto budovy by mal štát odkúpiť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

23:58 Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

To sú len drísty. Ekonómka Markéta Šichtařová sa zase raz rozohnila. Má obavy, že už dokonca aj do v…